Finansal yapıyı güçlendirecek önlemler
Strengthening measures for financial structure
- Tez No: 109370
- Danışmanlar: PROF.DR. R. METİN TÜRKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, işletmelerin finansal yapılarını tanımak, işletmelerin finansal yapılarında karşılaştıkları güçlükleri ve bunlara yöneltilebilecek çözüm önerilerini ortaya koymak amacıyla yapıldı. Çalışmada finansal yapı değişmelerini ve bu değişmelere bağlı olarak ortaya çıkan finansal yapı sorunlarını inceleyen kaynaklara yer verilmeye çalışıldı. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; finansal yapı ve sermaye yapısını oluşturan kalemlere yer verildi, ikinci bölümde; firmalarda birleşme türleri ve başarısızlık nedenleri incelendi. Üçüncü bölümde ise; firmaların finansal yapı ile ilgili karşılaştıkları sorunlara çözüm önerileri sunulmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to introduce items which constitute the financial structure of firms, and to find the difficulties faced in financial structures of firms and their solutions. In this study, we tried to discuss literature which includes financial structures and financial structure problems. This study contains three sections. In the first section, financial structure and capital structure items were studied. In the second section, forms of mergers and reasons of failure were examined. In the third section, we tried to put forth solution proposals about problems of financial structure of firms.