Borç yönetim tekniği olarak swaplar
Swaps as a debt management tecnique
- Tez No: 109376
- Danışmanlar: PROF.DR. R. METİN TÜRKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BORÇ YÖNETİM TEKNİĞİ OLARAK SWAPLAR Abdullah TAKIM Danışman: Prof. Dr. R. Metin TÜRKO 2001-Sayfa:70 Jüri: Prof. Dr. R. Metin TÜRKO Ekonomik faaliyetlerin siyasi sınırlar tanımadığı günümüzde uluslar arası ticaret hacminde önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Firmaların faaliyet hacmindeki genişlemeler dış piyasalara yönelmeyi hızlandırmıştır. Yeni teknolojilerin satın alınması ve ürün çeşitlerindeki artışın firma özkaynaklan ile karşılanamamış olması borçlanma ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Firma borçlarındaki artış, her firmanın kendi lehine olacak şekilde borçların değişimini gerektirmiştir. Asıl amaç ise kur ve faiz oranlarındaki dalgalanmaları asgariye indirip muhtemel riskleri bertaraf etmektir. Ekonomik dalgalanmalardan en çok etkilenen sektörün finans sektörü olduğu dikkate alınırsa, konunun önemi daha iyi anlaşılacaktır. Çalışmamızda önce borç yönetim teknikleri ile ilgili açıklamalar yapılmış, daha sonra da söz konusu tekniklerden swap işlemleri teorik yönden incelenmiştir. Çalışmamızın sonunda ise Hazine Müsteşarlığının yapmış olduğu bir swap örneği ele alınmıştır. Teknik bir terim olarak swapin uygulama imkanının olabileceği, bunun için ekonomik şartların mevcut olduğu, ancak gerekli yasal düzenlemelerin yapıldığı takdirde, uygun zamanlarda yapılacak swapin firmaların deneyebileceği bir teknik olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS Abdullah TAKİM SWAPS AS A DEPT MANAGEMENT TECN1QUE Supervisor : Prof. Dr. R. Metin TURKO 2001- PAGE: Jury : Prof. Dr. R. Metin TURKO In today's economic conditions, there are important developments in the volume of international trade. Increases in firms' operation volume has accelerated opening to the foreign markets. The fact that the firms' equities are insufficient for purchasing new tecnologies and increases in product variety leads to amount of dept needed to finance them. Increases in the volume of firms' depts required swap of depts. The main objective of this tecnique is to minimize fluctuations in foreign exchange and interest rate and to overcome the possible risks. If it is considered that the most affected sector by the economic fluctuations is the finance sector, the importance of this subject can be better understood. In the fist step of the study, some explanations about dept management tecniques are made and than swaps as a dept management tecnique is studied. At the end of the study, an example about swap which is made by The Treasury Undersecretaryship has been given. It is observed that the economic conditions are suitable for applying this tecnique but some legal arrangements should be done in this subject.