Günümüz Erzurum evinde geleneksel unsurların kullanımına yönelik bir sentez çalışması
A Synthesis on the use of the traditional elements present day Erzurum houses
  1. Tez No: 109384
  2. Yazar: İSHAK UMUT KUKARACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN YURTTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ Gönümüz Erzurum Evinde Geleneksel Unsurların Kullanımına Yönelik Bir Sentez Çalışması İshak Umut KUKÂSACI Tes Danışmanı t Yrd, Doç. Dr. Hüseyin YURTTAŞ 2001- Sayfa: 266+ VH Jüri : Yrd. Doç. Dr. Hüseyin YURTTAŞ Türk insanının günlük yaşam kültürünü yansıtan tarihi Türk konut mimarisinde, önemli bir grubu teşkil eden geleneksel Erzurum evleri, doğa ve iklim şartlarına uyumludur. Kültürümüze ve Erzurum halkının sosyal hayatına göre işlevlendirilme, ısı ve ses yalıtımının başarılı bir şekilde çözümlenmesi, göz estetiğinin en ince ayrıntısına kadar düşünülmesi ve komşu hakları göz önünde bulundurularak planlanma gibi hususiyetler, en dikkat çekici özellikler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak XX. Yüzyılın süratli betonlaşma etkileri Erzurum'da da kendisini açıkça ortaya koymuştur. Bu durum, gerek malzemede, gerek işlev ve biçim özelliklerinde olumsuz sonuçlara yol açmıştır. Modernleşme, Türk ev geleneğinin terk edilmesinin yanında, tarihin emaneti olan evlerin de sorumsuzca yok edilmesine sebep olmuştur. Böylece Türk'ün benliğinden uzak, bünyesine ve kültürüne aykırı, belli bir mimari üslup özelliği olmayan ve sanat anlayışına uymayan zevksiz yapılar ortaya çıkmıştır. Tarih, kültür ve sanat değeri taşıyan geleneğin yok olmamasını ve gelecek kuşaklara aktarılmağını sağlamak için öncelikle elde kalan birkaç tarihi konut örneğini koruma ve yaşatma yoluna gidilmelidir. Yine, günümüz Erzurum konut mimarisinde çok işlevlilik, kültür, çevre ve iklim şartlarına uygunluk, komşu hakkını gözetme, sağlamlık, ekonomiklik ve estetik gibi geleneksel unsurlar, çağımızın gerekleri ile birlikte özümsenmiş sentezler sonucunda şekillendirilmelidir. Böyle bir yapılaşma anlayışı, geçmişle bugünün iç içe, alış veriş içinde olmasını sağlayacağı gibi, kültürel kimliğin devamını ve gelecek kuşaklara aktarımım da gerçekleştirmiş olacaktır. Bu amaç doğrultusunda, günümüz konut mimarisinde uygulanmak üzere, gelenek ve yenilik ilkeleri yoğrularak bir takım çözüm formüllerine ulaşılmış, bu formüllerin uygulanmasına yönelik olarak da mimari proje etüdleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS A Synthesis On The Use of The Traditional Elements Present Day Erzurum Houses İshak Umut KÜKÂRÂO Supervisor? Âsıoc. Prof, Hüseyin YURTTAŞ 2001- Sayfam 266+VH Jury : Assoc. Prof. Hüseyin YURTTAŞ An Important Group in the historical Turkish architecture reflecting the daily- life culture of a Turk, Erzurum houses are in harmony with the conditions of the nature and climate. Characteristics such as functioning in harmony with our culture and the social life of Erzurum people, precise heat and sound isolation, subtlety of visual esthetics and planning taking neighbour rights into consideration. However the effects of accelerated abundance of concrete is too apparent in Erzurum as well. This situation leads to negative results whether they be in the material or the features of the function and form. Modernization resulted in the destruction of the houses, the trusts of history, besides it left the Turkish traditional housing. So buildings with no good taste and irrelevant to the Turkish personality, social stricture and culture and having no definite architectural style emerged and these did not have anything to do with art, either. In order for the tradition with historical cultural and artistic values to be transfered to the next generations our first priority must be to protect and maintain the few examples of historical houses. Nevertheless in the present day house architecture traditional elements such as multi functionality, culture, harmony with environmental and climactic conditions, considering the neighbour rights, strenght, economical and esthetic aspects must be adapted with the requirements of our age. Such an understanding of structure the past and the present will be together and in exchange with each other as it realises the continuation of the cultural identify and also its being transfered to the next generations. To this purpose the present day house architecture some formulas to be used for the solutions regarding the present day house architecture have been reached kneading the principles of both tradition and novelty and architectural project studies have been realized in the direction of the application of these formulas. K0B°*fl tSdm^aSVOH