Ziya Gökalp'in eğitim düşünceleri
Ziya Gökalp's educational thougts
  1. Tez No: 109392
  2. Yazar: ADEM SOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAMİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
m ÖZET Yüksek Lisans Tezi Ziya Gökalp'in Eğitim Düşünceleri Adem SOLAK Danışman: Yrd.Doc.Dr. Selami SÖNMEZ 2001- SAYFA:81 Jüri: Yrd.Doç.Dr. Selami SÖNMEZ Ziya Gökalp, Osmanlı İmparatorluğu ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki geçiş döneminde yaşamış (1876-1924) önemli bir Türk düşünürüdür. Bu geçiş döneminde herşeyin yeniden ve doğru olarak şekillenmesinin önemini ileri süren ve bu yönde çaba sarfeden Gökalp, fikirleriyle hem kendi döneminde hem de ölümünden sonra etkili olmuştur. Gökalp, Sosyoloji bilimini Türk toplumuna tanıtan, sosyolojiyi okullarımıza sokan ve milli bir sosyoloji ekolü oluşturmak için mücadele veren düşünürümüzdür. O düşünce sisteminde toplumu tüm kurumlarıyla ve birbirine bağlantılı bir şekilde ele alan bir yaklaşımdan hareket etmiştir. En çok önem verdiği temel kavramlar; kültür, medeniyet, millet, devlet, aile ve eğitimdir. Eğitimi diğer sosyal kurumlarla bağlantılı olarak ele alan Gökalp, milliliğin ve çağdaşlığın vazgeçilmez öğeler haline getirilmesini temel ilke sayar. Eğitimi yaygın ve örgün eğitim olarak ikiye ayırır ve eğitimin temelini aileye dayandırır. Okulların her kademesinde reforma gidilmesini öneren Gökalp, Türk kültürünün kazandırılmasına ve kişilik eğitimine önem verir. Okul programlarının öğretim metodlarının eğitim ilke ve anlayışlanmn çağdaş anlayışlar doğrultusunda değiştirilmesini savunan Gökalp, özellikle ilmin ve ilim adamlarının bağımsızlığı, hürlüğü üzerinde durur. Gökalp. eğitimi kültüre intibak, öğretime ise doğal ilimlere intibak olarak düşünür. Şahsiyetli insanlar yetiştirilmesinin ülkenin kalkınması ve geleceğe açısından önemli olduğun vurgular. Bu nedenle toplumun değerleriyle okulun değerlerinin uyuşmasının gereğine değinir. Gökalp, ileri sürdüğü fikirlerin anlamlığı ve tutarlılığı sayesinde bugün bile kendisinden yararlanılacak önemli bir düşünürdür. Çünkü toplum meselelerine bilim anlayışıyla yaklaşılması fikrini Türk insanına ilk aşılayan odur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Graduate Thesis Adem SOLAK Ziya Gökalp's Educational Thougts Supervisor: Asist.Prof.Dr. Selami SÖNMEZ 2001-PAGE:81 Juri: Asist.Prof.Dr. Selami SÖNMEZ Ziya Gökalp, lived in a time leading from the Ottoman Empire to Turkish Republic, is an important Turk thinker. Gökalp, who proposed that everything should be reconstructed from the beginning and correctly in this transition time and tried to do so, has been very effective both at the time he lived and after his death. Gökalp is a thinker who introduced sociology to Turkish society, scholls, and tried hard to construct a sociology school (ekol). In that system, he had an approach main idea of which was to interrehlate all social insitutions. The most significant notions accornding to him are; culture, civizilation, government, family and education. Gökalp, with an approach of imerrclating all social institutions, considers nationalisr and modernization as kernel and static concepts. Lie puts education in two parts, irregular and regular; and considers the family as the base of education ile proposes reformations in all levels of schools, and considers important the education of the“Turkish culture”and qualified people. Together with the desire of having modernalised syllabus, teaching methods, techiniques and principles in education system Gökalp also takes into consideration the independence of science and scientists. Gökalp considers the education as adaptation to culture, and teaching as adaptation to natural sciences. He emphasizes that to raise qualified people is important for the development and future country. In order to do so. values of society and school should be parallel according to him. Gökalp, with his proposals bcind coherent and unifiet. is an important thinker from whom we can benefit even today. Because he is the first personh poroposed to Turkish society to have a scientific approach towards social matters.