Farklı işletmelerde yetiştirilen gökkuşağı alabalığı (oncorhynchus mykiss)'nın kas ve adipoz dokuları ile karaciğer ve gonadlarındaki yağ asidi profillerinin belirlenmesi
A research on fatty acid composition of some tissue of rainbow trouts (oncorhynchus mykiss) raired in different fish farms in Erzurum
- Tez No: 109434
- Danışmanlar: PROF.DR. M. SITKI ARAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Çalışmada farklı fabrikalara ait yemlerin ve bu yemlerin kullanıldığı işletmelerde yetiştirilen gökkuşağı (Oncorhynchus mykiss) alabalıklarının adipoz ve kas dokuları ile gonad ve karaciğerlerinin yağ asidi profilleri belirlenerek aralarındaki ilişkilerin boyutları üzerinde durulmuştur. Adipoz dokusunun tekli doymamış yağ asidi (MUFA) bakımından zengin, n3 PUFA (çoklu doymamış yağ asidi) bakımından ise daha fakir olduğu görülmüştür. Gonad doymuş (SFA) ve tekli doymmamış yağ asidi (MUFA) oranları birbirlerine yakın çıkarken, özellikle n3 (PUFA) oranlarının adipoz dokusuna kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY A RESEARCH ON FATTY ACID COMPOSITION OF SOME TISSUES OF RAINBOW TROUTS {Onchorhynchus mykiss) RAISED IN DIFFERENT FISH FARMS IN ERZURUM. This study was conducted to determine the differences in the fatty acid profiles in adipose, gonad, liver and musceles tissues of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fed by feeds manufactured. The results showed that adipose tissue was rich in terms of MUF A and poor n3 (PUFA), respectively. In gonad tissue, the percentage amount of SFA and MUFA were found close to each other, while the amount of n3 (PUFA) was higher compared to adipose tissue.