Farklı işletmelerde yetiştirilen gökkuşağı alabalığının (oncorhyncus mykiss walbaum) kan özelliklerinin karşılaştırmalı olarak araştırılması
  1. Tez No: 90544
  2. Yazar: HASAN ÇAKICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYİT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
oz 10-25 Haziran 1998 tarihleri arasında Erzurum, Tortum (Erzurum), Gürün (Sivas), Evciler (Çanakkale-Bayramiç) ve Çırpılar (Çanakkale-Bayramiç)'da bulunan 5 özel alabalık çiftliğinde rakım farkının; alabalıkların (Oncorhynchııs mykiss Walbaum) hematolojik, kanın biyokimyasal özellikleri ve kan gazları üzerine etkisi araştırılmıştır. Rakımın hematolojik parametreler (lökosit sayısı, eritrosit sayısı, hemoglobin seviyesi, hematokrit seviyesi ) üzerine önemli etkiye sahip olmadığı; biyokimyasal özellikler (glukoz, kreatin, albumin) ve kan gazlan parametrelerinde (pH, pÛ2, tCÛ2) rakıma bağlı önemli değişimlerin olduğu gözlenmiştir. Daha hassas bir çalışmanın bölgeler arasında, su pH'sı, su sıcaklığı ve kalitesi, balıkların beslenmesi açısından eşitlik sağlanarak yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The effects of altitude difference on blood biochemistry, gas and hematological aspects of rainbow trout (Onchorhynchus mykiss Walbaum) were investigated between 10-25 June 1998 at five trout farms located in Erzurum, Tortum (Erzurum), Gürün (Sivas), Evciler (Çanakkale) and Çırpılar (Çanakkale), respectively. It was determined that altitude did not influence hematological parameters (leucocytes, erythrocytes, hemoglobin, hematocrit) significantly. However, biochemical (glucose, creatinine, albumin) and gas parameters (pH, p02, tC02) of blood were observed to be changed by altitude difference. It was suggested that detailed studies including water pH, temperature and other quality parameters are necessary to demonstrate if there is any regional differences.