Kars kentinin kentsel peyzaj planlaması yönünden yapısal analizi
The Structural analysis of Kars city in terms of urban landscape planning
- Tez No: 109443
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Araştırma Kars kent merkezi alan kullanımı üzerine yapılmıştır. Kars kent merkezinin toplam alanı 2505 ha olup, bunun 1035 ha konut alanları, 198 ha kentsel çalışma alanları, 149 ha koruma alanları, 134 ha kentsel sosyal altyapı alanları, 320 ha açık yeşil alanlar ve yol alanları olarak belirlenmiştir. İmar planına göre, Kars kentinde önerilen açık yeşil alan miktarı 320 ha olup, 2000 yılı kent nüfusu (103.602) göz önüne alındığında, kişi başına 31 m2 açık yeşil alan düştüğü belirlenmiştir. Çalışma yapılan alandaki ölçümler sonucunda, mevcut durumdaki aktif açık yeşil alan miktarının kişi basma 1,02 m2, pasif yeşil alan miktarının ise 42,1 m2 olduğu tespit edilmiştir. Mevcut durumda 6,6 ha olan park alanlarının kişi başına 0,64 m2, 0,6 ha olan çocuk oyun alanlarının kişi başına 0,06 m2 düştüğü belirlenerek gerekli olan standartlara ulaşmak için 51 ha park alanına ve 22 ha çocuk oyun alanına ihtiyaç olduğu belirlenmiştir. Yapılan ölçüm ve gözlemler sonucunda, kent için en uygun arazi kullanımı belirlenerek, en uygun açık yeşil alan sistemi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out on the land use in the land area of urban of Kars. The total land area of Kars is 2505 ha of which 1035 ha is residential areas, 198 ha urban working areas, 149 ha protection areas, 134 ha urban social infrastructure areas, 320 ha open and green spaces and the way areas. According to functional plan, the suggested size of green area is 320 ha in Kars. Considered the population of Kars in 2000 (103.602), green space per person is 31 m2. According to the measurement in the area studied, the available size of active open and green space per person is 1,02 m2 and the size of passive green space is 42,1 m2. In present situation, total parking area is 6,6 ha that means 0,64 m2/person and total children play grounds is 0,6 ha that means 0,06 m2/person. In order to reach required standarts, a parking area of 51 ha and a children play ground of 22 ha are needed. According to measurements and observation carried out, the most suitable land use for the central of urban was determined and thus the most appropriate system of open and green space was suggested.