The Regeneration of city centers 'A design strategy for Alsancak district, Izmir'
Kent merkezlerinin yeniden canlandırılması, 'İzmir, Alsancak bölgesi için bir tasarım stratejisi'
- Tez No: 109462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA GENÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
öz Bu tezin amacı, ekonomik, sosyal kültürel, teknolojik ve mekansal bakış açıları çerçevesinde, kent merkezlerinde yaşanan değişim ve dönüşüm süreçlerini inceleyerek kentlerin ve kentli nüfusun yeni talep ve ihtiyaçlarım karşılamaya yönelik, Türk planlama pratiğinde yeni bir kavram olan kentsel yeniden canlandırma konularım anlamak, izmir kent merkezinde kentsel yeniden canlandırmayı (rejenerasyon) gerektiren bir alan için bir uygulama stratejisi geliştirmektir. Kentsel yaşamın varoluşundan bu yana kentler fonksiyonel ve fiziksel açıdan bir çok değişim ve dönüşüme uğramaktadır. Özellikle son dönemlerde, değişen dünya sisteminin birer parçası olarak kentler, yalnızca bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerin etkisiyle değil aynı zamanda globalleşme olgusununda etkisiyle kendi sınırlarım aşmak zorundadırlar. Böyle bir süreçte İzmir'de yer almalı, kendi kimliğine sahip olmalıdır. Bu düşüncenin gerçekleşmesi için en uygun alan olarak Alsancak bölgesi düşünülmüştür. Seçilen bu alan, limanında taşınmasıyla ekonomik ve fiziksel işlevlerini yitirecek, mekansal ve işlevsel değişimlerle karşı karşıya kalacaktır. Bu çerçeve içerisinde tezin bölümleri özelinde tartışılan konular şöyle sıralanabilir. Giriş bölümünde ilk olarak kentsel yemden canlandırma konusu tanımlanmış, tezin sorunsalı, çalışmanın içeriği ile amaçlan ortaya konmuştur. İkinci bölümde son yıllarda önemi giderek artan kentsel yeniden canlandırma konularının ardındaki dinamik ve süreçler belirlenmiştir. Üçüncü bölümde konunun operasyonel boyutları değerlendirilmiş ve kensel yeniden canlandırma genel çerçevesi tespit edilmiştir. Dördüncü bölümde kent merkezleri ve ve kent merkezlerinin dönüşüm süreçleri ele alınmıştır. Beşinci bölümde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde uygulanan projeler incelenmiştir. Altıncı bölümde Türkiye'deki planlama yaklaşımları ve müdahaleleri, kentsel problemler, potansiyel ve olasılıklar kenstel yeniden canlandırma konuları bağlamında değerlendirilmiştir. Yedinci bölümde ise elde edilen bulgular ışığında İzmir Alsancak bölgesi için uygulamaya yönelik bir tasarım stratejisi geliştmlmiştir. Yargı bölümünde konunun bütün kuramsal, pragmatik, yasal boyutları, genel planlama ve gelişme stratejileri ve örnek alan çalışmasının öneri organizasyonel prensipleri tartışılarak genel bir değerlendirme yapılmıştır. DOlfiOMAHfcfcSVMt WWTT
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to understand urban regeneration issues, a new concept in Turkish planning literature, by means of investigating changes and transformation processes realized in urban centers and to propose a design strategy for a region of the Alsancak District, Izmir, from economical, social, cultural, technological as well as spatial points of view. Ever since the emergence of urban life, cities have been subjected to changes and transformations. Particularly in the last decades, the cities as increasingly becoming parts of the changing world system have been not only forced to exceed their boundaries by the effects of developments in information and communication technologies but also faced globalization phenomenon. Consequently, they have to attract national and international investments by means of regenerating their deteriorated and decayed sites in order to gain the position of world cities in this competitive process. For this purpose, the city of Izmir ought to have a place and gain a new vision for the future. Alsancak District was therefore considered as the most proper area of the city in order to realize this objectives. Because this area tends to lose its economical and physical function due to the removing of the port, and then face to the spatial and functional transformations. Within this general frame, the subjects in the parts of the study were outlined as follows: In the introduction, the urban regeneration concept was defined and the problem, aims, methodology, and organization of the study were clarified. In the second chapter, dynamics, and process behind urban regeneration issues, which have been gained a growing importance in the recent years were then examined. In the third chapter, operational aspects of the subject were studied and the general framework of the urban regeneration issues was determined. In the fourth chapter, the city center concept and its transformation process were taken into account Chapter S then included regeneration projects applied in the developed and developing countries. Chapter 6 evaluated the planning approaches and interventions, considering the urban problems, and potentials, and establishing relations with the urban regeneration issues. In the seventh chapter, a design and development strategy for the Alsancak District was proposed in the direction of gained experiences from the exemplified projects.In the conclusion, a general evaluation was made discussing the whole conceptual, pragmatic and legal aspects of the subjects with the general planning and development strategies and the proposal organizational principles of the case study. IV