A Mathematical modelling for manpower planning
İnsangücü planlaması için matematik bir model
- Tez No: 109463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET H. KOLTUKSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
öz Bilgi sistemleri, günümüz organizasyonlarında, en önemli iş araçlarından biri haline gelmiştir. Organizasyonel fonksiyonların, bilgi sistemlerine olan bağımlılıklan, bilgi sistemlerini kullanıcıları için oldukça kritik hale getirmiştir. Bu nedenle de, bilgi sistemlerinin başarısı veya başarısızlığı, organizasyonlar için daha da önemli hale gelmiştir. Tasarımcılar için ilk iş, bu gerçek yaşam senaryosunu algılamak ve bilgi sistemlerinin değişik yönlerini, gelişimleri ile birlikte kavramaktır. Bilgi sistemi tasarımı oldukça detaylı ve cok dikkatli planlanması gereken bir işlemdir. Bu sadece kullanıcıları düşünerek değil, aynı zamanda kullanıcıların da tasarım çabasına katılımını sağlayarak yapılmalıdır. Bu tez çalışmasında, değişik bilgi sistemleri yapıları tanımlanmış ve detayları verilmiştir. Veri tabanı yönetim sistemleri, bilgi sistemlerinin vazgeçilmez parçalandır. İyi bir bilgi sistemi, mutlaka iyi bir veri tabanı sistemiyle desteklenmelidir. Genel olarak, iyi bir veri tabanı tasarımı yapmak, işin en önemli kısmıdır. Günümüzde organizasyonlarda ihtiyaç duyulan, yapısal ve iyi tanımlanmış veri tabanı tasarım metodlandır. Tezin ilerleyen kısmında, değişik veri tabanı ve veri tabanı yönetim sistemleri verilmiştir. İlişkisel (Relational) model, günümüzde en yaygın kullanılan veri tabanı modelidir. Bu modelin değişik kavramları, bizce gerçekleştirilecek tasarım çalışmasına temel olması açısından, bu çalışmada detaylandınlmıştır. Burada, tasarım ve geliştirme (refinement) metodlannı izlenerek, iyi dökümanlantnış ve geliştirilmiş (arıtılmış) ilişkisel bir veri tabanı modeline ulaşılmıştır. Bu tasarım sürecinde, gelişmiş bir veri tabam tasarım paketi Sybase PowerDesigner kullanılmıştır. Veri tabanı tasarımımız, insan gücü planlamasına yönelik bir model ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Information systems are one of the most important tools for organizations to conduct business today. The dependency of organizational functions to information systems makes them critical for the people using them. So becomes the impact of failure or success of information systems more significant in organizations. The initial task for information systems designers is to appreciate this real life situation and understand various aspects of information systems and their evolution over the past decades. Information system design is a detailed process which has to be planned and implemented with great care not only for, but also with the business experts and users. Designers and users should be aware of the problems, requirements within the organizational context. In this thesis, we will describe and discuss various information systems in organizations. Different information system types will be given. Database management systems (or databases in organizations) are the essential parts of information systems. A“good”information system is surely backed up with a“good”database behind it. Designing a“good”database systems is the critical part of the process. Following structural and well defined methods on database design is something we need in today in organizations. We will present, further in this thesis, various database management systems and database types. Relational model is the most widely used database management system today. We will study various relational database model concepts which will be a base for our management information system database design. We will follow various design and refinement methodologies to end-up with a well documented and refined relational database model. During our design we will utilize a sophisticated database design tool. We will use the database design tool Sybase PowerDesigner. Our design will be modeling a man-power planning database.. IV