Seralarda jeotermal enerjiyle toprak altı ısıtma sistemi üzerinde bir araştırma
A Research on underground heating systems greenhouses by geothermal energy
- Tez No: 109473
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
r ÖZET SERALARDA JEOTERM AL ENERJİ İLE TOPRAK ALTI ISITMA SİSTEMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Ahmet EROL Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2001, 69 sayfa Danışman : Doç. Dr. Ali KASAP Jüri : Doç. Dr. Ali KASAP Jüri : Jüri : Bu çalışmada, jeotermal kaynaktan direk alınan sıcak suyun, seralarda toprak altı ısıtma uygulamalarında kullanılabilirliği ve bitki gelişimine etkisi incelendi. Serada, hıyar, biber ve domates yetiştirildi. Çalışma, Yozgat ili Saraykent ilçesinde bulunan jeotermal kaynak kullanılarak, kaynak yakınlarındaki TZDK tipi seranın 195 m2'lik özel bir bölmesinde yapıldı. Sera içi ortam sıcaklığı ve toprak sıcaklığı, toprak altına ve sera yan duvarlarına döşenen ısıtma borularıyla sağlandı. Çalışma sonucunda, klasik ısıtma sistemleri kullanılan seralara göre sera içi ortam sıcaklığında yaklaşık 7 °C, toprak sıcaklığında ise yaklaşık 10 °C'lik artış gözlendi. Bu yöntemde, sera içi uygulamasında yaklaşık enerji kazancı %23 olmaktadır. Yöntemin tesis maliyeti klasik yöntemlerden daha düşük olduğu görülmüştür. Sağladığı verim artışı ve giderlerinin az olması nedeniyle daha ekonomik olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Jeotermal Enerji, Seralarda Isıtma, Toprak Altı Isıtma
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH ON UNDERGROUND HEATING SYSTEMS IN GREENHOUSES BY GEOTHERMAL ENERGY Ahmet EROL Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agriculteral Machinary Master Thesis 2001, 69 page Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ali KASAP Jury : Assoc. Prof. Dr. Ali KASAP Jury : Jury : In this study, applying of hot water, directly provided from the geothermal source on the underground heating applications in greenhouses and effects on growth of plants are studied. Cucumber, pepper and tomato were grown in the greenhouse. The study is performed in a specially designed TZDK type 195 m greenhouse near the geothermal source of Saraykent, a town in Yozgat. Soil temparature and inside air temparature in the greenhouse is controlled by the pipes placed underground and sides of the greenhoese walls. At the end of this study, the increase inside air temparature is observed as 7 °C and soil temparature is observed as 10 C when compared with the greenhouses in which classical system is used. In this method, the energy gain becomes about 23%. İt is seen that the cost of foundation of this method is lower than the classical methods. It is confirmed that this method is more economical than others because of productivitiy increase and low- expenses in the following years. Key Words : Geothermal Energy, Greenhouse Heating, Underground Heating