Geç yapraklanan ve yan dallarda yüksek oranda meyve veren ceviz tiplerinin seleksiyonu üzerine bir araştırma
A Study on the selection of late leafing walnut types with high lateral fruitfulness
  1. Tez No: 109474
  2. Yazar: ŞERİF ÖZONGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET GEÇ YAPRAKLANAN ve YAN DALLARDA YÜKSEK ORANDA MEYVE VEREN CEVİZ TİPLERİNİN SELEKSİYONU ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Şerif ÖZONGUN Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2001_65 sayfa Danışman : Doç.Dr. Yaşar AKÇA Jüri Jüri Jüri Doç.Dr. Yaşar AKÇA Doç.Dr.Lütfi PIRLAK Yard.Doç.Dr.Yakup ÖZKAN Bu araştırma Başçiftlik tohumdan yetişmiş ceviz populasyonu içerisinde 1999- 2000 yılları arasında geç yapraklanan ve yan dallarda yüksek oranda meyve veren ceviz tiplerinin seleksiyonu amacıyla yürütülmüştür. İlkbahar geç donlarından zarar görmeyen ceviz tiplerinin seleksiyonu araştırmanın en önemli amacını oluşturmaktır. Bu araştırmada geç yapraklanan ve yan dallarda yüksek oranda meyve veren 4 tip seçilmiştir. Bu 4 tipin yan dallarda meyve verme oranı % 50 -70 arasında belirlenmiştir. Bu tiplerin yapraklanma zamanının diğer tiplerden 10-20 gün daha geç olduğu saptanmıştır. Selekte edilen tiplerde ortalama meyve ağırlığı 9.13 gr, iç ağırlığı 4.98 gr, iç oranı % 51.54, meyve boyu 34.2 mm, meyve eni 28.1 mm, meyve yüksekliği 29.9 mm, kabuk kalınlığı 1.48 mm, yağ oranı % 54.72, protein oranı % 18.77 ve yan dallarda meyve verme oranı % 38.42 olarak bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Ceviz, seleksiyon ıslahı, geç yapraklanma, yan dallarda meyve verme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON THE SELECTION OF LATE LEAFING WALNUT TYPES WITH HIGH LATERAL FRUITFULNESS Şerif ÖZONGUN Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Horticultural Science Master Thesis 2001 _65 pages Supervisor : Assoc. Prof.Dr.Dr. Yaşar AKÇA Jury :Assoc.Prof.Dr.Lütfi PIRLAK Jury : Asst.Prof.Dr.Yakup ÖZKAN The study was conducted out to select the late leafing types with high lateral fruitfulness within seedling population in Başçiftlik in 1999-2000. The important main objective of the selection programme was to select such types which would not suffer injuries from late spring frost. In the study, four wild late leafing types with high lateral fruitfulness were selected. The percentage of lateral fruitfulness of selected types was determined between 50-70 %. The times of leafing of these types are 10-20 days later than the other types. In these types; average nut weight is 9.13 gr, kernel weight is 4.98 gr, kernel ratio is 51.54%, nut lenght is 34.2 mm, nut suture is 28.1 mm, nut cheeck is 29.9 mm, shell thickness is 1.48 mm, fat content is 54.72%, protein content is 18.77% and the percentage of lateral fruitfulness is 38.42 %. Key Words : Walnut, selection breeding, late leafing, lateral fruit fulness