A Study on adaptation of some raspberry (R. idaeus L.) cultivars in Tokat province
Bazı ahududu (Rubus idaeus L.) çeşitlerinin Tokat yöresine adaptasyonu üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 109476
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RESUL GERÇEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET BAZI AHUDUDU (Rubus idaeus L.) ÇEŞİTLERİNİN TOKAT YÖRESİNE ADAPTASYONU ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Zeynep OZDEMIR Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2001, 63 sayfa Danışman: Doç. Dr. Resul GERÇEKÇIOGLU Jüri : Prof. Dr. Y. Sabit AGAOGLU Jüri : Doç. Dr. Resul GERÇEKÇİOĞLU Jüri : Y. Doç. Dr. Yemliha EDİZER Araştırma, 1999 - 2000 yıllarında, Tokat ekolojisinde, 12 standart ahududu çeşidinde yürütülmüştür. Çeşitlerin sürgün verimleri (g), sürgün sayıları (adet), sürgün boyutları (cm), büyüme durumları, yan dal oluşumu, meyve salkım sayıları (adet) gibi özellikleri yanında, meyvelerin ağırlıkları (g), bazı kimyasal kompozisyonları, meyve boyutları (mm), renk ve şekilleri, tanelenme durumları, tat ve aroma gibi özellikleri saptanmıştır. İki yılın ortalamalarına göre, çeşitlerin sürgün başına verimleri 92,29 (Bursa Boduru) - 767,84 (Rubin) g, meyve ağırlıkları 1,14 (Bursa Boduru) - 2,98 (Tulameen) g, suda çözünebilir kuru madde miktarı % 9,39 (Hollanda Boduru) - 14,75 (Meeker) ve toplam asit miktarları 13,21 (Aksu Kırmızısı) - 20,42 (Willamette) g/l olarak saptanmıştır. Araştırma sonucuna göre, yöre için Willamette, Rubin ve Summit ahududu çeşitleri en iyi çeşitler olarak önerilebilir. Anahtar Kelimeler : Tokat yöresi, ahududu çeşitleri, adaptasyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON ADAPTATION OF SOME RASPBERRY (Rubus idaeus L.) CULTIVARS IN TOKAT PROVINCE Zeynep OZDEMIR Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Horticultural Science Masters Thesis 2001, 63 page Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Resul GERÇEKÇİO?LU Jury : Prof. Dr. Y. Sabit AGAOGLU Jury : Assoc. Prof. Dr. Resul GERÇEKÇİO?LU Jury : Asst. Prof. Dr. Yemliha EDİZER This study was carried out on 12 standart raspberry cultivars in 1999 - 2000 years in Tokat ecological conditions. This study were found the some plant and fruit characteristics as follow: Shoot yields, shoot numbers of per varieties, shoot dimensions, growth situations, side branch formation, fruit branch numbers as characteristics, together fruit weights (g), fruit dimensions, color and shapes, taste and aromatics as the other fruit charecteristics. According to, the average of two years, shoot yields 92,29 (Bursa Boduru) - 767,84 (Rubin) g, fruit weights 1,14 (Bursa Boduru) - 2,98 (Tulameen) g, total soluble solids 9,39 (Hollanda Boduru) - 14,75 (Meeker) % and total acidity as 13,21 (Aksu Kırmızısı) - 20,42 (Willamette) g/1 were found. According to the end of this study, Willamette, Rubin and Summit raspberry varieties will be recommendation for grewing. Key Words : Tokat province, raspberry varieties, adaptation.