Önemli balarısı (apis mellifera L. ) genotiplerinin üreme özellikleri
The Reproduce characteristics of the important honeybee (apis mellifera L. ) genotypes
- Tez No: 109483
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET ÖNEMLİ BALARISI (Apis mellifera L.) GENOTİPLERİNİN ÜREME ÖZELLİKLERİ E)®!£0li/dAOTAS¥©fl ME3MCEE3 Hasan ALPAY Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2001, 38 sayfa Danışman : Yrd. Doç. Dr. Ahmet GÜLER Jüri : Prof. Dr. Mustafa Kemal ÖZSOY : Yrd. Doç. Dr. Ahmet GÜLER : Yrd. Doç. Dr. Zafer ULUTAŞ İtalyan (A. m. ligusticd), Karniol (A. m. carnica), Kafkas (A. m. caucasicci) an ırkları ile Muğla ve Tokat yöresi an genotiplerinden 2001 yılı Mayıs - Ağustos döneminde Doolittle yöntemi ile yetiştirilen ana anlar; larva kabul oranı, ana an çıkış oranı, çiftleşme öncesi ağırlığı, çiftleşme oranı, çiftleşme öncesi süre, çiftleşme sonrası canlı ağırlığı, spermateka çapı, spermateka hacmi ve depolanan spermatozoid miktan karakterleri yönüyle incelenmişlerdir.Genotiplerin yumurtlama öncesi süreleri, spermateka çapı ve spermateka hacmi yönünden aralarında önemli düzeyde farklılık görülmüş ve dönemlerin de larva kabul oranı, yumurtlama öncesi süre, sperm kesesi hacmi ve spermatekadaki depolanan spermatozoid miktarı üzerine önemli etkilerinin olduğu saptanmıştır. İtalyan, Camili, Muğla, Tokat ve TKV ana arıları birbirlerine yakın değerde yumurtlama öncesi süreye sahip olurken (sırasıyla 12.28±0.23, 13.04±0.45, 12.11±0.23, 12.48±0.31 ve 13.07±0.30 gün), Karniol ırkı ana arıları ise en geç (15.04±0.23 gün ) çiftleşen ana anlar olmuşlardır. Tokat genotipi 0.842±0.027 mm3 ile en yüksek spermateka hacmine sahip olurken, Camili genotipinin ise 0.728±0.025 mm3 ile en küçük spermatekaya sahip olduğu belirlenmiştir. En yüksek spermatozoid miktarı 5.99±0.19 milyon adet ile İtalyan genotipi ana arılarında, en düşük ise 5.08±0.18 milyon adet ile Kafkas Camili genotipinde saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Balansı, Apis mellifera L, Genotipler, Üreme Özellikleri.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE REPRODUCE CHARACTERISTICS OF THE IMPORTANT HONEYBEE (Apis mellifera L.) GENOTYPES Hasan ALPAY Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Animal Science Masters Thesis 2001, 38 Page Supervisor : Asst. Prof. Dr. Ahmet GÜLER Jury : Prof. Dr. Mustafa Kemal ÖZSOY : Asst. Prof. Dr. Ahmet GÜLER : Asst. Prof. Dr. Zafer ULUT AŞ Queen honey bees (Apis mellifera L.), belong to Italian, Carniolan, Northeast Anotolia race Caucasion ecotypes TKV and Camili and Muğla and Tokat genotypes were raised with Doolittle method between May and August in 2001. The genotype were investigated with respect to characteristics as larva accept ratio, preoviposition period, weight of after mating,the diameter of spermatheca, the volume of spermatheca and the number of spermatozoa in per spermatheca.IV There were significant differences among genotypes in terms of the volume of spermatheca,diameter of spermatheca and preoviposition period. Also, it was found that period had significant effect on spermatheca volume, the number of spermatozoa preoviposition period and larva accept ratio. Preoviposition period of queen bees of Ligustica, Camili, Muğla, Tokat and TKV genotypes were similar to each other (12.28±0.23, 13.04±0.45, 12.11±0.23, 12.48±0.31 and 1 3.07±0.30 respectively), but the Carnica genotype had longer preoviposition period than other genotypes (15.04+0.23). Tokat genotypes had the biggest spermatheca volume. However Camili genotype had the smallest one. The number of spermatozoid in per spermatheca was the highest in Ligustica queen honeybees and the lowest in Camili. Key Words : Honeybee, Apis mellifera L., Genotypes, Reproduce characteristics.