Tokat-Kazova topraklarının potasyum durumunun belirlenmesi
Determination of potassium status of Tokat-Kazova soils
  1. Tez No: 109487
  2. Yazar: MEHMET AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KADİR SALTALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET TOKAT - KAZOVA TOPRAKLARININ POTASYUM DURUMUNUN BELİRLENMESİ Mehmet AYDIN GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TOPRAK ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ 2001, 42 Sayfa Danışman : Doç.Dr. Kadir SALT ALI Jüri : Doç.Dr. Kadir SALTALI Jüri : Prof.Dr. Abdülreşit BROHİ Jüri : Yrd.Doç.Dr. Ali Safi KIRAL Bu çalışmada, Tokat-Kazova topraklarında kil mineralleri ile total, yavaş yararlı ve yararlı (değişebilir) potasyum arasındaki ilişkileri incelendi. Toprak örnekleri iki hat boyunca 40 ayrı noktadan 0-30 cm ve 30-60 cm toprak derinliklerinden alınmıştır. Bu örneklerden 5 adetinde kil minerali analizleri yapılmıştır ve hepsinde başat kil minerali simektittir. Toprak örneklerinde 0-30 cm derinlikte alınabilir potasyum miktarı 89-953 mg kg“1, 30-60 cm derinlikte ise alınabilir potasyum miktarı 71-768 mg kg”1 arasında değişmektedir. Potasyum fraksiyonları ise derinliğe bağlı olarak azaldı. Genellikle, topraklarda bitkilerce alınabilir potasyum miktarı yeterlidir. Ancak potasyuma fazla miktarda ihtiyaç gösteren bitkiler için yetersiz olabilir. Anahtar Kelimeler : Tokat-Kazova, Potasyum Durumu, Alınabilir Potasyum
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF POTASSIUM STATUS OF TOKAT - KAZOVA SOILS Mehmet AYDIN GAZİOSMANPAŞA UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLDID SCD2NCE DEPARTMENT OF SODL SCD2NCE MASTER THESIS 2001, 42 Pages Supervisor : AssocProf.Dr. Kadir SALTALI Jury : Assoc.Prof.Dr. Kadir SALTALI Jury : Prof.Dr. Abdülreşit BROHİ Jury : Asst.Prof.Dr. Ali Safi KIRAL In this research, relationships between clay minerals and total, slowly available and available (exchangeable) potassium in Tokat-Kazova were investigated. Soil samples were taken from 0-30 cm and 30-60 cm depths of the fourty profiles along with two line transects. Clay minerals were analyzed in 0-30 cm depths of five soil samples. Smectite was the dominant clay in all the soils. Available potassium were found between 89-953 mg kg'1 at depth of 0-30 cm and 71-768 mg kg"1 at depth of 30-60 cm. Potassium fraction also decreased with soil depht. Generally, plant available potassium in soils is sufficient. However, this may not be sufficient for the plants requiring higher amount of potassium. Key Words : Tokat-Kazova, Potassium Status. Available Potassium