Sarımsaklı-Karasu'da yetişen Phragmites australis ve Typha angustifolia bitkilerinde ve bunları çevreleyen sedimentlerde ağır metal tayini
The Determination of heavy metals in the plants of Typha angustifolia and Phragmites australis grown in Sarımsaklı-Karasu and in the sediment that surround these plants
- Tez No: 109500
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
IV ÖZET Sanmsaklı-Karasu Çayı'ndan seçilen 11 istasyondan alınan sediment, P. australis (Cav.) Trin. ex Stend ve T. angııstifolia L. örneklerinde Zn, Cu, Pb ve Cd konsantrasyonları araştırılmıştır. Her iki bitkinin kökündeki Zn, Cu ve Cd konsantrasyonlarının sedimenttekinden yüksek, Pb konsantrasyonlarının ise düşük olduğu belirlenmiştir. Bitkilerin kök, gövde ve yapraklarındaki ağır metal birikiminin kökte en fazla, daha sonra gövdede ve en az yaprakta olduğu saptanmıştır. Seçilen alanlarda en yüksek ağır metal kirliliği 6 numaralı istasyonda, en düşük metal kirliliği ise 1 numaralı istasyonda tespit edilmiştir. T. angııstifolia nın P. aııtralis'e göre dokularında daha fazla miktarda ağır metal biriktirdiği belirlenmiştir. Çevresel değişimlerin belirlenmesinde biyolojik indikatör olarak her iki bitkinin de kullanılabileceği, ancak T. angııstifolia' r\m daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The concentrations of Zn, Cu, Pb and Cd in the samples of sediment, P. anstralis (Cav.) Trin. ex Stend and T. angiistifotia L. taken from 11 different stations along the Sanmsakh-Karasu Stream are examined. Zn, Cu and Cd concentrations in the roots of both plants are higher than those in the sediment; on the contrary Pb concentration in the roots of the plants is lower than that in the sediment. It is found that the heavy metal accumulation in the root is the highest, the stem accumulates less heavy metal than the root, and the heavy metal accumulation in the leaves is the lowest. Among the chosen stations, heavy metal pollution is the highest in Station 6 whereas it is the lowest in Station 1. It has been discovered that the tissues of T. angustifolia accumulates heavy metals more than the tissues of P. australis. It is drawn out that both plants can be used as a biological indicator to determine environmental changes; however, T. angustifolia is more appropriate for the determination of such changes.