A Rigorous analysis of electron dynamics in free-electron lasers
  1. Tez No: 6869
  2. Yazar: IMAD BAKR JABER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORDAL DEMOKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET SERBEST ELEKTRON LAZERİNDE ELEKTRON DİNAMİ?İNİN AYRINTILI ANALİZİ Imad Bakr JABER Yüksek Lisans Tezi, Fizik Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ordal DEMOKAN Temmuz 1989, 50 sayfa Serbest elektron lazerlerinde kullanılan çift heliks sarımın içindeki magnetik alan ve vektör potansiyelin kesin ifadeleri, magnetik alan için diferansiyel denklemler çözülerek ve sarımdaki akım, sınır şartı kabul edilerek türetildi. Daha sonra, bu sarıma giren ve eksenel yönde relativistik hıza, dik yönde ise herhangi bir, hız ve başlangıç konumuna sahip bir elektronun dinamiği incelendi. Son olarak, böyle bir yörüngedeki elektronun yaydığı ortalama güç türetildi. Sonuçlar, bu gücün beklenildiği gibi alan büyüklüğü ve eksenel hızla arttığını, ancak eksenel hızın değerlerinin büyük bir bölümü için güç eğrisinin sıfıra yakın bir eğime sahip olduğunu ortaya koydu. Buna göre, daha iyi performans için Y>2 durumunun, hemen hemen bir koşul olduğu belirlendi. Anahtar Sözcükler : Heliks Sarım, Serbest Elektron Lazeri, Güç, Radyasyon, Elektron Yörüngesi. - v -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RIGOROUS ANALYSIS OF ELECTRON DYNAMICS IN FREE-ELECTRON LASERS Imad Bakr JABER M.Sc. in Physics Supervisor : Prof. Dr. Ordal DEMOKAN July 1989, 50 pages The exact expressions for the magnetic field and vector potential inside a bi-helical wiggler, used in free electron lasers, are obtained by solving the differential equations for the magnetic field using the helical currents as the boundary condition. Next, the dynamics of an electron entering the helical wiggler with relativistic initial velocity in the axial direction and any arbitrary initial velocity and initial coordinates in the transverse direction is studied. Finally the average power radiated by an electron having such a trajectory is obtained. The results indicate that this power increases with the magnetic field magnitude and the axial velocity, as expected, however, for a large range of the values of the axial velocity, the slope of the power is rather flat until this speed reaches approximately 0.85 times the mspeed of light. Then, to obtain better performances, the condition y >2 becomes almost compulsary. Key Words : Helical Wiggler, FEL, Power, Radiation, Electron Trajectory. - IV