Simetrik grupların modüler reprezantasyonu
Modular representations of symmetric groups
- Tez No: 109501
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALTINDİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çalışmanın amacı ve kapsamı, ikinci bölümde sonlu grup reprezantasyonlan, G-modül, indirgenemezlik, Maschke teoremi, G~ homomorfizm, Schur lemması ve grup karakterleri kavramlan üzerinde durulmuştur. Young tablo ve tabloidleri, Mz permütasyon modülü, dominant ve alfabetik sıralama, alt modül teoremi ve 5A Specht modülü ile ilgili tanım ve teoremler çalışmanın üçüncü bölümünü oluşturmaktadır. Son bölümde de branching kuralı ve /?-regüler parçalanma verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, the aim of this study and its scope are consdered. In the second chapter, representations of finite groups, G-module, irreducibility, Maschke theorem, G-homomorphism, Schur lemma and group characters that will be used later are given. In the third diapter, definitions and theorems that are related to Young tableaux and tabloids, M x permutation module, dominance and lexicographic ordering, Submodule theorem and Sx Specht module are stated. In the last chapter, branching rule and p- regular partitions are given.