Sularda UV-VIS spektrometresiyle fosfat tayini
Determination of phosphate in waters by UV-VIS spectrometer
- Tez No: 109507
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AYDINOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Bu çalışmada, genel olarak ışm-madde etkileşmesi ve Perkin Elmer Lambda 2 UV- VIS spektrometresi hakkında bilgi verildi. Ayrıca Göksu Barajındaki Bent Civan ile Şıkeftan Civan arasındaki yaklaşık 5-6 km'lik bölümündeki fosfat konsantrasyonunun değişimi ölçüldü. Bunun için vanadomolibdofosforik asit metodu kullanıldı. Bulunan fosfat konsantrasyonu değerleri DSİ X.Bolge Müdürlüğünce ölçülen aynı noktalardan alınan numunelere ait fosfat konsantrasyonu değerleri ile karşılaştınldı. Hemen hemen her noktada elde edilen sonuçlar arasında farklılık görüldü. Bu faklılığın başlıca sebepleri kullanılan fosfat ölçüm metotlannın farklı olması yanında, bu iki çalışmanın bir, iki yıl ara ile yapılmış olması ve zamanla baraj suyu kirliliğinin ve bu kirlilik kompozisyonunun hızla artması sayılabilir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study, We gave some knowledge about ray-matter effect and Perkin Elmer Lambda 2 UV/VIS spectrometer. In addition, the phosphate concentration change in about 6 km part between The Weir surrouding Göksu Dam end Şıkeftan Village was measured. For this measurement vanadiumphosphoric acid method was used. The values of phosphate concentration of samples which ar taken from same point were compared with those obtained by X. Regional Directorate of State Hydroalic Works (DSI). At all points in which measurments were taken, there were differences due to different methods used. Further, the measurments were not simultaneous and the Dam pollution has been increased rapidly by time.