Bilgisayar kontrollü görsel hedef takip sistemi
Computer controlled visual target tracking system
- Tez No: 109512
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Makine mühendisliğinin daha çok mekatronik tasarım sahasında güncel olan; bilgisayar destekli sistemlere bir örnek teşkil edecek, kontrol sistemlerinde insan unsurunu mümkün olduğunca aza indirip yerine daha hızlı ve güvenli, bilgisayar kontrollü bir hedef izleme sisteminin teorik ve pratik çalışması gerçekleştirilmiştir. Otomatik hedef takip sistemleri savaşlarda, ileri keşif ve izlemede, zeki silahlarda ve sivil amaçlı olarak kullanılabilen önemli mekatronik teknolojisidir. Sistem, mekanik ve elektronik sürücüler ile kontrol programından oluşmaktadır. Kontrol programı da; görüntüyü almakta ve forma aktarmaktadır. Görüntü işleme sonucunda yön bilgisi bulunmakta ve yön bilgisi vasıtası ile motorlara kontrol vektörü üretilmektedir. Görüntü işleme bölümünde, nesnenin görüntü düzleminde kapladığı bölgenin alanı elde edilmektedir. Devamında elde edilen değerler vasıtasıyla alan merkezi hesabı yapılmakta ve yapılan mukayesenin sonucuna göre sürücü devrelere kontrol vektörleri gönderilmektedir. Sistemin hareketi adım motorları ve bunların sürücü devreleri ile gerçekleştirilmiştir. Gerekli güç için uygun voltajı sağlayacak DC enerji kaynağı kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT A new computer-controlled target tracking system was designed and a prototype was manufactured. This system, because of minimizing the human factor in the control system, operates faster and is safer. The work is a good example of mechatronics in mechanical engineering. The automatic target tracking systems are important mechatronics technologies employed at wars, advanced-tracking and exploring fields, intelligent weapons, civilian aims... etc. The system consists of mechanical and electronic drivers and a control program. The control program takes the picture and converts into a form. As a result of image processing, the direction information is obtained and a control vector for the motors is produced. At the image processing unit, the area occupied by the tracked body on the image plane is obtained. Then, the centroid of the area is calculated by the information available. Following the comparison, the control vectors are supplied to the drivers. The movement of the system was obtained by step motors and their driver circuits. The necessary power was obtained from a DC power supply.