Elektromanyetik kirlilik, etkileri, korunma ve yararlanma yöntemleri
Electromagnetic pollution, effects, protection and utilization methods
- Tez No: 109511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET İki binli yıllara girerken yaşamakta olduğumuz çevre kirliliği, gürültü kirliliği gibi sorunların yanına bir yenisi Elektromanyetik (EM) Kirlilik eklenmiştir. Yaşantımızı kolaylaştırmak amacıyla giderek artan sayıda elektronik cihaz icat edilmekte ve kullanıma girmektedir. Bu cihazların neşrettiği radyasyon doğru akımdan ışık ötesine kadar bütün frekans spektrumunu kaplamaktadır. Doğal çevreye ve insan sağlığına en az zarar veren cihaz tasarımı cihazın performansı kadar önemli bir parametre haline gelmiştir. Bu çalışmada EM alanların gerek biyolojik, gerekse elektrikli ve elektronik aletler üzerindeki etkileri ve bunları minimuma indirme yollan incelenerek, ilgili uluslararası standartlar verilmiştir. Ayrıca ekranlama ve elektromanyetik dinleme konuları incelenmiştir. Sonuçta EM radyasyonun olumsuz etkilerinden korunmak için alınması gereken bazı tedbirler önerilmiştir. İlk olarak, konunun anlamı ve önemine giriş yapıldıktan sonra konuyla ilgili temel kavramlar verilmiştir. Daha sonra, elektromanyetik radyasyonun biyolojik etkileri ve bu etkilere karşı alınması gereken basit önlemler incelenmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle ceplerimize kadar giren cep telefonlarının olumsuz etkilerinin neler olduğu ve alınabilecek basit önlemler de incelenen bir diğer konudur. Ayrıca, yüksek gerilim hatlarının ve evimizde kullandığımız bazı elektrikli ev eşyalarının olumsuz bazı etkileri verildikten sonra, bu etkilerin oluşmaması için dünyada ve ülkemizde kabul edilmiş olan sınır değer standartları verilmiştir. Bunlara ek olarak, EMU (Elektromanyetik Uyumluluk) kavramı tanımlanmış, elektromanyetik radyasyonun aletsel etkileri, EMU sorunlarının neler olduğu ve bu sorunların giderilme veya azaltılma yolları incelenmiş; ardından elektromanyetik radyasyondan korunmak için önemli olan ekranlama ve ekranlamanın fiziksel temeli verilmiştir. Ayrıca ekranlama verimini etkileyen parametreler farklı malzemeler ve farklı durumlar için incelenmiş ve bazı elektronik cihazlar için EMU standartları verilmiştir.VI Son olarak, elektromanyetik kirlilikten yararlanma hakkında bilgi verilmiş ve TEMPEST (Transient Electromagnetic Pulse Emanation Standart) kavramı tanımlanmıştır. Elektromanyetik dinleme ve şifreli yazılımın önemi de incelenen konular arasındadır. Sonuç olarak, sağlıktan haberleşmeye ve astronomiye kadar pek çok alanda vazgeçilmez bir biçimde kullanıma sahip elektromanyetik alanların bilinçli kullanımının faydalı olması açık olmakla birlikte, gereksiz kullanımın, fazla güç kullanılmasının ve bilgi yetersizliği nedeniyle gerekli korunmaların yapılmamasının, elektromanyetik alanların zararlarının da görülmesine sebep olacağım söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the recent years a new pollution concept, electromagnetic pollution, has been added to the classical pollution concepts such as environmental and noise pollution. A large number of electrical/electronic devices have been inventing and fabricating in order to make our life easy. The emissions of these devices include all frequency range from direct current to the further side of light and they are able to be hazardous. For this reason, the designing of the electrical/electronic devices not to cause harm nature and human health has become a parameter as important as the device performance. In this study the effects of electromagnetic fields on both human health and on electrical/electronic devices and, the minimizing of their hazardous have been investigated and the international safety standards have been given. First, the meaning, the importance and the basic concepts of the subject have been given. Secondly, the biological effects of electromagnetic radiation and the required precautions to reduce hazards of them have been investigated. Especially, possible negative effects of cellular phones, high voltage lines and some electrical and electronic devices used in our homes have been given. The safety limits regulated by national and international foundations to reduce their harmful effects have also been given. Electromagnetic Compatibility (EMC) has been defined and then the effects of electromagnetic radiation on devices, EMC problems and their solutions have been investigated. In addition to this, the screening, which is an important method for solving EMC problems, has been defined and its physical basis has been given. After that, the parameters affecting the screening efficiency have been investigated for different materials and for different conditions. EMC standards for emissions from electronic devices have also been given. Finally, some knowledge about making use of electromagnetic pollution have been given and the TEMPEST (Transient Electromagnetic Pulse Emanation Standard ) concept has been defined. The importance of electromagnetic overhearing and the software in cipher have also been emphasized. In conclusion, although it is clear that the use of electromagnetic energy consciously from health care and communications to astronomy is useful, the unnecessary use of electromagnetic energy, the use of extreme electromagnetic power and not to take a necessary measures will cause some hazardous effects on human health and on the electrical and electronic devices. ^SSSSSSS