p-toluidino-p-klorofenilglioksim ligandı ve bazı metal komplekslerinin sentezi ve bunların spektroskopik ve termik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and investigation of spectroscopic and thermal properties p-toluidino-p-chlorophenylglyoxime and some of its metal complexes
  1. Tez No: 109514
  2. Yazar: BİRSEL DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZPOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Koordinasyon bileşikleri içinde vic-dioksimler önemli bir ligand sınıfıdırlar. Ayrıca teknikte, boya sanayiinde, biyolojik mekanizmaların aydınlatılmasında model bileşik olarak kullanılması ve antitumor etkisinden dolayı kanser araştırmalarında da önem kazanan vic-dioksimler ve steroizomerleri gün geçtikçe daha fazla ilgi toplamaktadır. Bu çalışmada, başlangıç maddesi olarak />kloroasetofenon (CsfbCIO) kullanıldı, p- kloroasetofenon sodyum etoksitli (CıH^ONa) ortamda n-bütilnitrit (n-CjHyONO) ile nitrozolanarak isonitroso-p-kloroasetofenon (CgHöNO^CI) elde edildi. Isonitroso-/>- kloroasetofenon bazik ortamda hidroksilamin hidroklorür (NI120II.IIC1) ile p- klorofenilglioksim (Cs^N^CI^e dönüştürüldü. Elde edilen madde kloroform içinde 20- 25°C\le klorlanarak /?-klorofenilkloroglioksim (C8H6N2O2CI2) halinde izole edildi, p- klorofenilkloroglioksiiTun alkollü çözeltisine p-toluidin'in (C7H9N) alkollü çözeltisi -K) °C"de eklenerek /?-toluidino-/>klorofenilglioksim (pTpCPG) (C15H14N3O2CI) ligandı senlezlendi. pTpCPG ligandının alkollü çözeltisine uygun çözücülerde çözünmüş olan V205. Cr(N().,).,.9H20, Mn02. FeCI3.6H20, Cd(N03)2.4H20. HgCI2, PdCI2, Pb(NO.,)2 bileşikleri ilave edilerek renkli kompleksler halinde çöktürüldü. Senlezlenen pTpC'PCî kompleksleri elementel analiz. UV spektroskopisi. İR spektroskopisi. XRD ve DTA/'Ki yöntemleri yardımı ile yapılarının aydınlatılmasına çalışıldı. Bunlardan Cr(lll) kompleksi üç su. bir nitrat ve bir ligandla. Fe(lll) kompleksi ise üç su. bir klor ve bir ligand ile oktahedral yapıyı oluşturduğu. Cd(Il) kompleksinin de yine bir su. bir nitrat ve bir ligand ile kare düzlem yapıda olduğu. Hg(Il) kompleksinin ise sadece iki ligand ile kare düzlem yapıyı oluşturduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Within coordination compounds vic-Dioximes are important ligand classes. vic-Dioxime and their sleroi/omcrs are becoming more important each day due lo their aniitimiour effect at cancer studies, and their usage at technical works in point indusln. and identifying biological mechanism. In this study. 4“-chloroaeetophenone (CsH7CIO) was used as the starting material. In a sodium eloxided (C2HsONa) environment 4”- chloroacetophenone was nitronizeolaned with n-bulyl nitrite (n-CtHoONO) and isonitroso-/;-chloroaceptophenone was obtained. In a basic medium isonitroso-/7-chloroacetophenone was turned to />ehlorophenylgIyoxime (CSH7N2Ü2CI) with the adition of hydroxilamminehydrochlorid (NHiOH.MCI). Obtined liquid was chlorinated at 20-25 ()C in chloroform and isolated as /;-chloropheniylehloro- glyoxime (CsH^O^Cb). At -10 °C liquid solution of /Moluidine (C7H0N) was added to alcoholed solution of ;?-chloropheniylchloroglyoxime and liquid of /?-toluidino-/.>- chloropheniylglyoxime (pTpCPG) (C15H14N3O2CI) was synthesized. Dissolved in ethanol pTpCPG ligand, V205; Cr(N03).3. 9H20; Mn02; FeCI.,-61 h(): Cd(NÜ3>2. 4HıO: HgCh; PdCh; Pb(N03)2 wich were solved in proper solutions were added and stirred continiously as cloured complexes. Sythesized pTpCPG complexes were characterised to analyse with elemental analyzises, UV spectroscopy, IR spectroscopy. XRD and DTA/TG methods. In conclusion it was observed that out of Cr(III) cation is coordinated with three water, one nitrate and ligands. On the other hand. Fe(III) ion is coordinated three water, one chlore ion and a pTpCPG ligand to from the octahedral geometry. Cd(II) complex has one water, one nitrate and a pTpCPG. It was determinated that Cd(II) complex has the square planer geometry. In addition to these, we obtained thai Hg(ll) ion complex which has two pTpCPG ligands, with the square planer geometry.