Furan ve pirrol-2,3-dion'un termolizi ve a-okso-ketenlerin nükleofil ve dienofillerle reaksiyonlarının semiemprik incelenmesi
Thermolysis of furan and pirrol-2,3-dione and investigation of reaction of a-oxo-ketenes with nucleophils and dienophils by semiempiric methods
  1. Tez No: 109521
  2. Yazar: FATMA SAVUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS AKÇAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Furan ye pirro 1-2,3 -dion sistemlerinde 1 mol CO ayrılması ile oluşan farklı konformasyona sahip a- oksoketen ve imidoilketen sistemlerinin oluşma mekanizması ve bunların oksetone ve azetinon dengesi araştırılmıştır; dengenin keten tarafına doğru olduğu AMI ve PM3 metotlarıyla anlaşılmıştır, a-oksoketen nitril ve formaldehit ile [4+2] siklo adisyon reaksiyonun eş zamanlı fakat asimetrik olduğu ve amidlerle reaksiyonu ise nükleofilik bir katılma olduğu anlaşılmıştır. İmidoilketenlerin konformasyonlan incelenmiş bunların kararlılıkları tespit edilmiştir. Molekül içi elektrofılik substitüsyon reaksiyonu sonucu oluşan kinolinonun oluşma mekanizması araştırılmış; reaksiyonun iki kademeli olduğu bulunmuştur; ve bu kinolinonlar arasındaki tautomerik denge sabitleri hesaplanmıştır. Reaksiyona giren maddelerin, geçiş hallerin, ara ve son ürünlerin oluşum enerjileri, dipol momentleri, elektron yük dağılımı, bağ uzunluğu, bağ açılan ve torsiyon açılan gibi elektronik özellikleri hesaplanmıştır. Geçiş hallerin yapısı kuvvet sabitlerinde sadece bir tane sanal frekansın bulunması ile anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In the systems of furan and pyrol-2,3-dione the process of the formation of a-oxoketene systems that has the different conformation by the disconnection of 1 mol CO and their equilibria of oxetone and azetinone have been investigated. It was understood by means of AMI and PM3 methods that the equilibria is in favour of ketene; it was found that, [4+2] cycloaddition reaction of a-oxoketene with nitrile and formaldehyde is concerted but asimetric and it's reaction with amide is a nucleophilic addition. The conformation of imidoylketenes is observed and their stability has been specified. Quionolone formation mechanisms as the result of intramoleculer electrophilic substitution reaction has been investigated; it was founded that the reaction is two steps and the tautomeric equilibria constants have been calculated. Electronic properties such as, bond lenghts, bond angles and torsion angles, atomic charges, dipolmoments, and formation energies of reactants, transtion states, intermediates and final products have been calculated. The structure of the transtion states have been deduced from the presence of only one imaginary frequence in the force constants.