Manifold grupları
Manifold groups
  1. Tez No: 109522
  2. Yazar: NAZMİYE ALEMDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Ill ÖZET Bu tez dört bölümden oluşmaktadır: Bölüm I de, tezin içeriği ile ilgili bir giriş yapıldı. Bölüm II de, bazı temel tanımlar ve teoremler verildi. Bölüm IH de, örtü kavramının tanımı verildi ve örtü kavramı ile ilgili teoremler ifade ve ispat edildi. Bölüm IV de, Pioncare grupları tanımlandı. İrtibatlı uzaylar için Önerme 4.1.3 ifade ve ispat edildi. Belirttiğimiz gibi bu ispatlar irtibatlı uzaylar için yapılmıştır. İrtibatsızlık durumunda ise problem oldukça farklıdır. Lie grupları için ispat yapılırken topolojik uzay yerine manifold ve sürekli dönüşüm yerine de diferansiyellenebilme kavramları kullanıldı. ^assssss*
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This thesis consists of four chapters: In the first chapter, the introduction is given dealing with the thesis. In the second chapter, some basic definitions and theorems are given. In the third chapter, the definition of covering space is given and theorems about covering spaces are stated and proved. In the fourth chapter, the definition of Pioncare groups is given. The Proposition 4.1.3 is stated and proved for connected spaces and this result is applied to Lie groups. When this result is applied to non-connected spaces, the problem became very complex. As the proving Lie groups, we substitute topological space with manifold and continuous maps with differentiable maps.