Endüstriyel otomasyon sistemlerinin mekatronik kontrol yöntemleri ve mekatronik sistem uygulaması
Mechatronic control methods of industrial automation systems and an application of mechatronic system
- Tez No: 198212
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KERİM ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Teknolojik gelişime paralel olarak endüstriyel uygulamalarda daha çok insan gücü yerine buişlevlere sahip makineler geliştirilmektedir. şte bu bağlamda yüksek verim elde etmek içinkontrol sistemi ve makine elemanları arasında çok istikrarlı bir kompozisyon kurulmalıdır.Bu tez çalışmasında bir ayran dolum sisteminde kapasite artışı ve otomasyona geçiş sorunlarıaraştırılarak çözümü sağlanmıştır. Bu işlem için programlama açısından son derece zor vekarmaşık yapıya sahip olan mikro denetleyici yerine Programlanabilir Mantık Denetleyicisi(PLC) kullanılmıştır. PLC mantığı ve gerekli bilgileri ile bilgisayar destekli otomasyonsistemleri ve mekatronik tasarım hakkında bilgiler verildikten sonra ayran dolum sistemimodeli oluşturulmuş ve programı yapılmıştır. Simülasyonu ve kontrolü takip için SCADA(Supervisory Control and Data Acquisition) yazılımı olarak Siemens WinCC programıkullanılmıştır. PLC içerisindeki komutlar yüklendikten sonra işlemler WinCC penceresineaktarılarak gözlemlenebilmektedir. Bu sistem bir model olup kullanım amacına göre farklısanayi kollarında, kesme sıvılarının karışımı-tevzii ve sıvıların belirli yerlere taşınması gibiçok çeşitli otomasyon işlemlerine kolaylıkla ilave edilebilir. Ayran dolum sistemin dönüşümgerekliliğinin ayrıca ekonomiklik, verimlilik ve kapasite artışı gibi unsurlar ile kazanımlarıtartışılmıştır. Yeni sistemin ileriki zamanlarda doğabilecek ihtiyaçlara kolay cevap verebilirolması için açıklamalar ve öneriler belirtilmiştir. Ayrıca ayran dolum makinesi içinperformans değerleri hesaplanarak değerlendirilmiştir. Sonuç ve bulguların uygulamayakatkılarının açıklanmıştır. Bu sistem bir model olup kullanılma alanına göre kesme sıvılarınınkarışımı ve iş miline taşınması, su jeti kesme sistemlerinde aşındırıcı maddenin suya gereklioranda ilavesi ve organik tarımda farklı gübre ve tohumların toprak içerisine karıştırılmasıişlerinde kolaylıkla adapte edilebilir ve uygulanabilir.Anahtar Sözcükler : Otomasyon, PLC, Mekatronik, Ayran otomasyonu
Özet (Çeviri)
In Parallel to the improvements and industrial developments, instead of manpower or usingmore person, developing same functional industrial machines and autonomous systems areneeded. To this bundle we must make a good composition between mechanical parts andcontrol units for more availability on our systems.The purpose in the study, the transfer to automation and increasing capacity occurred inAyran filling machine was investigated and a good solution for these problems is developed.The beginning problem is to transfer the ayran ingredients from material container to mixingcontainer at the correct ratio and sufficiently mixing. To do this vicious circle using with themicroprocessors is difficult than PLC?s (Programmable Logic Controller). In this thesis aftergiven the necessary knowledge about PLC logic and computer aided automation systems, anayran filling system is designed and programmed. Siemens WinCC SCADA software is usedto observe and control simulation on a computer panel. Performance data about ayranworkstation was calculated and utilized in this study. This ayran automation system is a modeland with this kind of application it is alse useful for different industrial sectors such as cutting,drilling, transporting, etc.Keywords : Automation, PLC, Mechatronics, Ayran automation