Piperazin-glioksim ligandı ve Co(II) kompleksinin normal koordinat analizi yöntemiyle titreşim spektroskopik incelenmesi
Vibrational spectroscopic investigation of piperazine glyoxime and its Co(II) complex trough normal coordinate analysis
- Tez No: 109531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT ÖZPOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Piperazin glioksim bileşiği ile bu bileşiğin kobalt ile yaptığı ML2 tipindeki (M: Kobalt, L: Piperazin glioksim bileşiği) kompleksin FT-IR spektrumlan ve RAMAN spektrumları ölçülüp bileşiklere ait titreşim spektrumlan teorik olarak hesaplandı ve bilinmeyen bandlar simulasyon yöntemiyle aydınlatılmaya çalışıldı. Bileşiklerin geometrisi, her bir bağın uzunluğu, bağ açısı ve kuvvet sabiti gibi veriler kullanılarak frekanslar, atom yarıçapları, elektronegativiteler kullanılarak da İR ve RAMAN aktiflikleri hesaplandı. Bileşiklere ait nokta grubu simetrileri üzerinden Normal Koordinat Analizleri yapıldı. Hesaplamalarda Wilson'un GF matris yöntemini temel alan SPSIM paket programı kullanıldı ve bileşiklere ait Değerlik Kuvvet Alanları (Valence Force Field) kuvvet sabit türü hesaplamalarda yer aldı. İncelenen bileşiklerin titreşim spektrumlannın hesaplanmasında piperazin, sitozin, benzaldoksim, urasil, glioksim, dimetilglioksim ve piridin bileşiklerinin kuvvet sabitlerin den faydalanıldı. Teorik olarak incelenen moleküllere ait titreşim spektrumlan ile yine bu moleküllerin deneysel spektrumlan karşılaştmldı. Teorik hesaplanan spektrumlar yardımıyla, deneysel (gözlenen) titreşim spektrumlanndaki tüm bandlar yorumlandı. Kompleks oluşumuna bağlı olarak değişikliğe uğrayan bağların spektrumda gösterdiği değişiklikler özel olarak değerlendirildi. Her bir bileşiğin titreşim spektrumunu hesaplayabilen yeni değerlik kuvvet alanlan (VFF) geliştirildi ve önceden yapılmış çalışmalann ışığında sonuçlann geçerliliği tartışıldı.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The FT- IR spectra of both piperazineglyoxime ligand and its Co complex in the form of ML2 (Where M:Co, Lrpiperazineglyoxime ligand) were recorded. Due to the photoluminescence, the Raman spectra excited with Ar ion LASER could not be obtained. Theoretical spectra were calculated theoretically and a complete assignment for the vibrational spectra were made. Vibrational frequencies were calculated from the geometrical parameters, atomic masses and force constants as input data. The IR and Raman activities were calculated from atomic radii, electronegativities of the atoms of the compounds. Group theory for the point group phenomena was employed for the Normal Coordinate Analysis of both compounds. The program package SPSIM was used in the calculations where valence force field type potential energy function based on the Wilson' GF matrix method was employed. To calculate the vibrational spectra of the ligand and the complex, the force constants and the geometrical parameters were transferred partly from the compounds; piperazine, cytosine, benzaldoxime, uracil, dimethylglyoximates, glyoximates and pyridine. The calculated spectra were examined in relation to the observed spectra of the molecules from which the input data transferred. By the aid of calculated spectra, the vibrational bands in the experimental spectra were assigned. The discussion was focused on the bonds which undergo changes during the formation of complex. New valence force fields were developed for both compounds and the validity of them was discussed taking the previous studies into account. TSS*UKTASVOH MEŞK***