Sıvı yakıtlı yakma sistemlerinde (kazanlarda) yanma ve emisyon davranışının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of combustion and emission behaviour of boilers
  1. Tez No: 109533
  2. Yazar: İLKER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA İLBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET İki farklı yakıt türü (4 ve 6 numara fuel-oil), üç farklı sıvı yakıt yakma sisteminde (kazanda) kazan baca bağlantı parçasından değişik radyal uzaklıklarda kazan yanma performansları ve emisyon davranışlarının deneysel olarak incelendiği bu çalışmada en uygun hava fazlalık katsayısı ve yakıt tipinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu tez yedi bölümden oluşmaktadır. Tezin 1. bölümünde giriş ve literatür araştırması, 2. bölümde yanma teorisi ve yakıtlar hakkında bilgi verilmiş, 3. bölümde sıvı yakıt yanma teorisi ele alınmış, 4. bölümde hava kirliği ve önleme yöntemleri teorik olarak incelen mistir. 5. bölümde deneysel olarak üç farklı kazanda, iki değişik yakıt türü ve dört farklı hava fazlalık katsayısı için yanma performansı ve emisyonların (CO, SO2, NOx) kazan bağlantı parçasından değişik radyal uzaklıklardaki dağılımlarının ölçümü, deneyin yapılışı, deney düzenekleri verilmiş ve deneyde kullanılan gaz analiz cihazı tanıtılmıştır. 6. bölümde ise; deneylerden elde edilen sonuçlar verilmiş ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur. Ekler bölümünde deneysel sonuçlar tablo halinde verilmiş, yanma ürünlerinin molar, kütlesel ve hacimsel oranlarını belirleyen delphi programlama dilinde bir program yapılmış ve buna ait bir örnek hesaplama verilmiştir. Hava fazlalık değeri arttıkça NOx emisyonunun azaldığı, SO2 emisyonun fazla değişmediği tespit edilmiştir. Hava fazlalık değeri arttıkça CO emisyonunun ve ısıl verimin azaldığı tespit edilmiştir. 4 numara fuel-oil kullanılan kazanlarda 6 numara fuel-oil kullanılan kazanlara göre SO2 emisyonunun daha fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, two different fuel type (4 and 6 number fuel ) at three various liquid fuel combustors-boiler systems combustion performance and emission behaviours are investigated experimentally at different radial distance from boiler-chimney connection section. The most suitable excess-air are determined in this study. This thesis include of seven chapters. In the first chapter; introduction and literature survey are presented. In the second chapter; Information about combustion and fuels is given. In the third chapter; liquid fuel combustion theory is explained in detail. In the fourth chapter; air pollution and preventing methods are theoretically investigated. In the fifth chapter; experimental measurements flue gas emissions (CO, SO2, NOx ) are given for two fuel type and four various excess-air levels. Measurements are taken at different radial distances in boiler-chimney connection section. Experimental rigs and systems are also introduced in this chapter. In the sixth chapter; results which are obtained from experiments are given and some proposal is proposed for future works. In the appendix section, experimantal results are given in table, a programme which determines molar, mass, volume rates of combustion reactants is done in delphi programme and an example calculation is given in delphi programme. When excess-air level increase the NOx emission decreased, SO2 emission no more changing determined. When excess-air level increase CO emission and thermal efficiency decreasing determined. The more SO2 emission is determined 4 number fuel than 6 number fuel used in boiler.