Kayseri ili içme sularında organoklorlu pestisit kalıntılarının belirlenmesi
Determination of organochlorinated pesticide residues in drinking water in Kayseri
- Tez No: 109534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN Ş. TUNÇBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Kayseri ilindeki içme sularında organoklorlu pestisit kirliliği incelenmiştir. İçme sularında p,p'-DDT, p,p'-DDE, o,p'-DDD ve endosülfan kalıntı analizleri yapılmıştır. Su örneklerinin analize hazırlanmasında florosil kolon kromatografisi temizleme tekniği ve sıvı-sıvı ekstraksiyon yöntemi kullanılmıştır. Nicel analiz kapiller kolon takılmış gaz kromatografisi ve buna bağlı elektron tutucu dedektör (ECD) kullanılarak yapılmıştır. Analizi yapılan su örneklerinde p,p'-DDT, p,p'-DDE, o,p'-DDD ve endosülfan kalıntıları bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY This study is conducted to determine the concentration of the organochlorine pesticides in the drinking waters of the city of Kayseri. In these drinking waters, the p,p'-DDT, p,p'DDE, o,p-DDD and the endosulfan residues were analysed. In order to analyse these water samples, the fluorosil column chromatographical cleaning technique and liquid-liquid extraction methods were used. The quantative analysis was made by gas chromatography with capillary column and electron capture detection. According to our results, the p,p'-DDT, p,p'-DDE, o,p'-DDD and the endosulfan residues in analysed water samples were not found, but there are some other compounds which cause the water pollution.