Gümüş içerisinde üretilen bizmut temelli süperiletken yalıtımında kullanılacak uygun seramik karışımların hazırlanması
Preparation of ceramic mixtures to be used for insulation of bismuth based superconductors fabricated in silver
  1. Tez No: 109535
  2. Yazar: FATİH ÖZBACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BELENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu tez çalışması 4 bölümden oluşmaktadır; Birinci bölümde, Bizmut temelli yüksek sıcaklık süperiletken tel ve şeritlerin elektriksel yalıtımının amacı, yalıtımın kapsamı ve aşamaları, BCCO-2223 süperiletken tel ve şeritlerin yalıtım gerektiren kullanım alanları anlatıldı. İkinci bölümde BCCO - 2223 tel ve şeritlerin elektriksel yalıtımında yalıtkan kaplamanın özellikleri, yalıtımın gerekliliği yalıtkan tabakanın veya kaplamanın sahip olması gereken özellikler, magnet sarma şekilleri ve magnet yalıtım yöntemleri anlatıldı. Üçüncü bölümde ise deneysel çalışmalar verilmiştir. Bu bölümde kaplamada kullanılacak gümüş şeritlerin hazırlanışı anlatıldı. Bağlayıcının belirlenmesi için yapılan çalışmalar ve kullanılabilecek en iyi bağlayıcı belirlendi. Püskürtme sistemi ve kaplamada kullanılacak toz numunelerin farklı stkiyometrileri tablolar halinde gösterildi. Kaplamada kullanılacak yöntemin seçimi yapıldı. Bir seri halinde kaplama deneyleri ve elde edilen sonuçlar verildi. Dördüncü bölümde üçüncü bölümde yapılan deneyler ışığında değerlendirmeler yapılıp, sonuçlara gidildi. Kaplama kalınlığı arttıkça fırınlama işlemi sırasında homojenlikteki bozulmalar arttı. Farklı stokiyometrik oranlar denenerek kaplamalar yapıldı. Kaplanan ince yalıtkan tabakalar beklenildiği üzere bükme deneylerinde daha iyi sonuç verdiler.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This thesis consists of four chapters. In the first chapter, some general information on electrical insulation of Bismuth based high temperature superconducting wires and tapes is given. Scope and phases of insulation are examined. In the second chapter, necessity of insulation for silver coated BPSCCO-2223 conductors, required properties of the coating layer on silver sheathed BPSCCO- 2223 wires and tapes, and magnet winding methods in terms of insulation are explained. Experimental work carried out in this study is given in the third chapter. Preparation of silver tapes for coating application is explained. Organic binder for spraying at room temperature was experimented and determined. Composition of oxide powders for insulation coating was prepared as a series with changing the stoichiometry and shown as a table. Parameters for spraying process were optimized. A series of silver tapes were coated with different oxide mixtures of different compositions and results were given. In the fourth chapter, the results of the coating experiments are given and discussed. Adherence of the coated ceramic layer to the silver substrate was tested 3 "S and evaluated by bending the coated tape to progressively decreasing diameters, g || As expected, the best results were obtained with thin coating layers. 2 § H & ?W eg