Urban energy systems and their implications on the environmental quality: A case study from İzmir
Kentsel enerji sistemleri ve çevre kalitesine uygulamaları: İzmir örneği
- Tez No: 109557
- Danışmanlar: PROF.DR. AYSEN MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Türkiyenin en hızlı büyüyen ekonomi merkezlerinden birisi ve nüfus itibariyle üçüncü büyük ili olan İzmir'de en önemli ekonomik aktiviteler sanayi, ticaret ve tarım sektörleridir. Ekonomik aktivitelerin enerji tüketimleri ile doğrudan ilişkisi olduğu da çok iyi bilinen bir gerçektir. Büyük endüstriyel faaliyetler yeterli, sürekli ve çevre ile dost enerji kaynaklarına ihtiyaç duyar. Dünyada enerjinin yaklaşık % 90 'ı kaynaklan sınırlı olan fosil yakıtlar (kömür, petrol ve doğal gaz) tarafından sağlanır ve bu düzeyde enerji kullanımı gelecek yüzyılda enerji kıtlığı ile karşı karşıya gelme tehlikesi yaratabilecektir. İzmir'de enerji ihtiyacının çoğu kömür ve petrolden sağlanmaktadır. Ayrıca fosil yakıtların yakılması CO2, SO2 ve NOx gibi kirletici emisyonlarını içermektedir. Bütün bu kirleticilerin hepsinin çevre üzerine farklı etkileri vardır. Örneğin CO2 sera etkisine neden olduğu için bir sera gazı olarak anılır. Bu sera etkisi yerel iklim değişikleriyle birlikte olası küresel ısınma ile son bulur. Bu çalışmanın temel amaçlan; enerji sistemlerinin uzun vadede düşük maliyet ile planlanmalannı geliştirilmek, İzmir için uygun yakıt kanşımlannı belirlemek ve sera gazlan emisyonlannın azaltılmasına yönelik stratejiler geliştirmektir. Matematiksel modeller bu amaca hizmet eden araçlardır. İzmir enerji yönetimi sistemi için MPL matematiksel programlama dili ile hazırlanan bir enerji modeli olan İZMEN bu amaçlan gerçekleştirmek için geliştirilmiştir. İZMEN tüm sistem maliyetinin minimizasyon sağlayan amaç fonksiyonu ile çalışan çoklu zaman modelidir. Bu maliyetler tüm yatınmlar, işletme ve bakım teknolojileri maliyetleri artı ithal edilmiş yakıtlardan elde edilen maliyetleri eksi ihraç edilen yakıtlardan elde edilen gelirleri içermektedir. Model İzmir'in evsel ve endüstriyel sektörleri için kullanılmıştır ve optimum yakıt kanşımlan ile birlikte genel sistem maliyetleri de belirlenmiştir. Daha sonra modelsera gazı emisyonlarının azaltımında EPCC hedeflerine ulaşmak amacıyla karbon azaltımı analizlerinde, karbon emisyonları azaltım stratejileri geliştirmek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In İzmir, the third highly populated and fast growing economic centre of Turkey, the major economic activities are related to the industrial, commercial and agricultural sectors. It is a well-established fact that economic activities have a direct relation with the energy consumption. The present pace of higher industrial activities require a reliable, sufficient, continuous and environmental-friendly energy supply. In the world about 90 percent of the energy is supplied by the fossil fuels (coal, oil and natural gas), which have a limited supply and present rate of energy use may create the probability of facing shortage in the next century. In İzmir most of the energy is supplied by coal and oil too. Further, the combustion of fossil fuels involves emission of pollutants such as CO2, SO2 and NOx etc. All of these pollutants have their own effect on the environment. For example, CO2 is thought to be one of the greenhouse gases (GHGs), so-called since they contribute to the enhanced greenhouse effect. This enhanced greenhouse effect ends in possible global warming of the earth, with local climate change. The main aim in this research was to develop a least cost long-term energy planning of the energy systems and optimal energy supply for İzmir, and then develop strategies for reduction of GHG emissions. Mathematical models provide the way to achieve this goal. An energy model İZMEN, in the mathematical programming language, MPL, for the energy systems of İzmir, was developed to achieve our tasks. The İZMEN is a multi-period demand driven model with an objective function as minimization of overall discounted system cost. The costs include all investment, operation and maintenance costs of all technologies plus procurement cost of imported fuels minus the revenue from the exported fuel. We utilized the model for the residential and industrial sectors of İzmir, and least overall discounted system cost and energy supply was determined. Then the modelwas used for the carbon mitigation analysis to develop carbon emission reduction strategies so that to achieve the compliance of IPCC targets on the emission reduction of greenhouse gases.