Energy and cost analysis of a cogeneration system
Bir kojenerasyon sisteminin enerji ve maliyet analizi
- Tez No: 109581
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL H. TAVMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Ill ÖZET Günümüzde Elektrik ve Isı enerjisi işletmelerin ürettikleri ürün maliyetinin hatırı sayılır bir kısımını oluşturmaktadır. Sanayide kullanılan konvansiyonel ısı kazanlarının verimleri % 80 ile % 90 arasındadır. Devlet sektöründeki termik santrallerde verim % 25 civarındadır. Kojenerasyon ısı ve gücün (Elektrik veya mekanik) ardışık üretimi veya düşük seviyeli enerjinin güc üretimi ile geri kazanımı olarak tanımlanabilir. Kojenerasyon konvansiyonel sistemlere göre, belitilen avantajlara sahiptir; 1 - Atık ısıyı kullanır. 2- İşletmelere kesintisiz elektrik enerjisi sağlar. 3- İzole ortamlarda (Ulusal şebekenin olmadığı yerlerde) çalışır. 4- Daha verimli bir sistemdir. Verim % 85'e kadar ulaşır. Bugün Türkiye'de kojenerasyon tesislerinin kurulması eğilimi yukarı doğrudur. Yapılan kojenerasyon sistemlerinin çoğu elektirik öncelikli olup yakıt olarakta doğal gaz tercih edilmektedir. Bu tezde, Desa Enerji Kojenerasyon Tesisi'nin enerji ve maliyet analizleri üzerinde çalışıldı.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Today, Electricity and Heat energy are most important expenditures and comprise the considerable amount of production costs of products for companies. The heat efficiency of conventional boilers used in industry are between 80 % and 90 %. Electricity production efficiency is about 25 % by State Thermal Electricity Power Plants. Cogeneration is defined as the sequential production of necessary heat and power (Electrical or Mechanical) or recovery of Low-level energy for power production. Cogeneration has technical advantages to conventional systems such as; 1- Uses the waste heat rejected. 2- Uninterupted electricity is supplied to facilities 3- Can be used at isolated environments (without needing the National Grid) 4- More efficient system. Efficiency can be reached up to 85 %. Today's trend is up for establishment of new cogeneration plants in Turkey. Most of the the cogeneration systems established are electricity based systems and as fuel, Natural gas is preffered. In this thesis, cost and energy analysis of Desa Enerji Cogeneration Plant is studied.