Konfeksiyon işletmelerinin kalite kontrol işlemlerinde standart sürelerin MTM ve refa zaman ölçüm yöntemlerine göre karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Determining the standard times of the quality control operations in garment industry with MTM and refa time study systems
  1. Tez No: 109582
  2. Yazar: OZAN KAYACAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER BULGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, konfeksiyon işletmelerinin kalite kontrol departmanlarında uygulanan çalışma metodlarma ait süreleri MTM ve Refa zaman ölçüm yöntemlerine göre karşılaştırmalı olarak tespit etmektir. Araştırmada, örme konfeksiyon alanında t-shirt ve sweat-shirt, dokuma konfeksiyon alanında ise pantolon ve mont ürünlerinin kalite kontrol işlemleri incelenmiştir. Araştırma kapsamında yapılan anket sonuçlarına göre her ürün için 2 işletme seçilmiş, ve bu işletmelerde hammadde girişinden mamul madde çıkışma kadar uygulanan tüm kalite kontrol işlemleri incelenmiştir. İşletmelerde tüm kalite kontrol işlemlerinde kronometre ile zaman etüdü çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca video kamera ile çalışma metodlarının görüntüleri kaydedilmiş ve görüntüler incelenerek uygulanan MTM analizleri ile zaman etüdü değerleri karşılaştınlmıştır. T-shirt dikim sonrası kalite kontrol işlemlerinde örnek bir metod geliştirme çalışması yapılmış ve t-shirt üreten tüm örme konfeksiyon işletmelerinde uygulanması tavsiye edilmiştir. Araştırmada, konfeksiyon işletmelerinin dikim sonrası kalite kontrol bölümlerinde uygulanan iplik temizleme işleminin çok fazla zaman aldığı saptanmıştır. Zaman kayıplarının en aza indirilmesi amacıyla üretim sırasında iplik kesicili makinaların kullanılması gerekmektedir. Ayrıca kalite kontrol departmanında daha verimli bir çalışma ortamının sağlanması amacıyla metod geliştirme faaliyetleri yapılmalıdır. Bu amaçla MTM yöntemiyle veya kronometre (Refa) yöntemiyle zaman etüdü çalışmalarının yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to determine the standard times of the quality control operations in garment plants by using MTM and Refa time measurement methods. In this study for knitted garment field, T-shirt and sweat-shirt; for woven garment field, trousers and coat were selected to analyse the quality control operations. According to the results of the questionnaire which was organise within this study, 2 garment plants were chosen for each product. In these plants, all quality control operations were analysed from raw material to final product. Also time studies were recorded by using chronometer. During these studies video records were made. MTM analysis which were prepared by watching these records were compared to time studies. A method improvement study was hold for T-shirt 'after sewing quality control procedure' and suggested for all knitted garment plants. It was determined that thread removing operations spent so much time in final quality control department. To minimise the waste time, the machines with thread cutting equipment must be used. Also to provide more efficient working environment, method improvements must be done. To achieve this, time studies have to be done whether using MTM or Refa methods.