Evaporation calculations for the determination of salt amount in marine saltworks
Deniz tuzlalarında tuz miktarının tespit edilmesi için buharlaşma hesapları
  1. Tez No: 109586
  2. Yazar: BÜLENT ÇİĞDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
HI ÖZET Bu proje deniz tuzlalarında buharlaşma hesaplan kullanılarak üretilebilecek tuz miktarının tespitini amaçlamaktadır. Deniz Tuzlalarında tuz üretimi, deniz suyunun güneş enerjisiyle buharlaştınlması esasına dayanmaktadır. Bu tezde Çamaltı Tuzlası örnek bir deniz tuzlası olarak ele alınmıştır. Çamaltı Tuzlası Ege Denizi kıyısında kurulu yıllık 1.000.000 ton tuz üretebilme potansiyeline sahip bir deniz tuzlasıdır. Bu tezde, Çamaltı Tuzlasına ait meteorolojik veriler kullanılarak buharlaşma alan hesaplan yapılmıştır. Bu hesaplamalardan teorik olarak üretilebilecek tuz miktan tespit edilmektedir. Buna ilaveten, gerçekleşen ve teorik olarak bulunan üretim miktarlan karşılaştınlmaktadır. Çamaltı Tuzlasının son on yılının değerleri ile referans değerleri karşılaştınldığında, düşük üretim miktan ve düşük kalitede tuz elde edildiği görülmektedir. Üretim miktarım ve kalitesini olumlu ya da olumsuz etkileyen faktörlerle Çamaltı Tuzlasındaki bu derece düşük miktar ve kalitedeki tuzun nedenleri de bu tezde araştınlmaktadır. Kısacası bu tez, bir deniz tuzlasındaki tüm tuz oluşum ve istihsal süreci ile ilgili tanımlan ve tartışmalan kapsamaktadır. TC YÜKSîKÖCRJtTİMKIJRÜ^
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This project aims to determine the amount of salt to be produced in marine saltworks by using evaporation calculations. Production of salt in marine saltworks depends on the principle of seawater evaporation by using solar energy. In this thesis, Çamaltı saltworks is studied as an example of a marine saltworks. Çamaltı is a marine saltworks located on the coast of Aegean Sea in Izmir and has a potential production capacity of 1.000.000 ton per year. In this thesis, by using meteorological data of Çamaltı Saltworks, evaporation area calculations are carried out. From these calculations, the amount of salt to be produced theoretically is determined. Thus, the actual and theoretical production amounts of salt are compared. By comparing the values of the last decade of Çamaltı saltworks with the reference values, it is observed that low production amount and low quality of salt is obtained. The factors affecting production amount and quality positively or negatively and the reasons of so low production amount and quality at Çamaltı are also investigated in the thesis. In short, the thesis contains descriptions and discussions related to whole salt formation and harvesting period in a marine saltworks.