Application of multivariate analysis in medicine
Çok değişkenli analizin tıpta uygulaması
- Tez No: 109585
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. C. CENGİZ ÇELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada, osteoporoz tanısında kullanılan DEXA sonuç raporları değerlendirilerek, İzmir bölgesi için referans değerler tahmin edildi. Ayrıca, bir kişinin belli bir kemik mineral yoğunluk ölçüm değeri yerine tüm kemik mineral yoğunluk ölçüm değerleri kullanılarak osteoporoz tanısının konulması için bir sınıflandırma modeli geliştirildi Osteoporoz tanısında kullanılan Çok Değişkenli istatistiksel Analiz Yöntemler genel özellikleri ile tanıtıldı. Uygulanan analiz yöntemleri sonucunda, İzmir bölgesi için tahmin edilen referans değerlerin benzer çalışmalarda tahmini yapılan ve DEXA cihazında yüklü olan referans değerlerinden daha tutarlı ve güvenilir olduğu sonucuna varıldı. Ayrıca, osteoporoz tanısı konulmak üzere kullanılan sınıflandırma yöntemlerinden hangisinin daha doğru olduğu kararım vermek amacıyla bir Altın yöntemin gerekliliği vurgulandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, reference values for the region of Izmir have been estimated by evaluating the result reports of DEXA, which is used to diagnose osteoporosis. Moreover, a discriminant model has been developed in order to diagnose osteoporosis by evaluating all of the bone mineral density measurements instead of using specific bone mineral density measurements. The Multivariate Statistical Analysis Methods used in diagnosing Osteoporoz have been determined and defined in general. Thus, after statistical analysis, it has been concluded that the estimated reference values are more efficient and more significant than those used in previous studies and those installed to DEXA. Moreover, the need of a Gold Method in order to decide the best classification method in diagnosing osteoporosis has approached. MUMAOTASWN MERSRWS