Pollution prevention and a wastewater treatment study in a paint manufacturing industry
Atık azaltımı ve bir boya fabrikasında atıksu arıtılabilirlik çalışması
  1. Tez No: 109600
  2. Yazar: DERYA DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
vıı ÖZET Bu tez kapsamında, atıksu arıtılabilMik çalışmalarının yanısıra, boya üretimi yapan bir fabrika için uygun olan atık azaltım yöntemleri değerlendirilmiştir. Tezin ana amaçları atıksu karakterizasyonunun yapılması, uygun arıtma seçeneklerinin değerlendirilmesi, incelenen fabrikanın atık kaynaklarının tespit edilerek atık oluşumunun azaltılması için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi ve fabrika için en uygun olan atık azaltım yöntemlerinin önerilmesidir. Tezin ilk kısmında, solvent bazlı boya üretimi yapan bir boya fabrikasının, pigmentler, reçineler ve katkı maddelerinden kaynaklanan atıksulannın antılabilirliği incelenmiştir. Alınan kompozh numuneler üzerinde karakterizasyon çalışmaları yapılmış v atıksuyun KOI değerinin yüksek olduğu saptanmıştır. Atıksudan KOI giderimi amacıyla yapılan fizücsel-kimyasal arıtma işlemleri sonucunda, atıksudaki önemli miktarda solvent varlığı nedeniyle, istenen verim elde edilememiştir. Atıksudaki solventlerin ayrılması amacıyla destilasyon ünitesi kurulmuş ve ardından oluşan deştiktin arıtımı için fiziksel-kimyasal arıtma yöntemleri uygulanmıştır. Destilasyon işlemi ile atıksudan solventlerin ayrılması sonucu 83% KOI giderimi sağlanmıştır. Destilasyon sonrası kimyasal oksidasyon ve adsorpsiyon gibi diğer arıtma teknolojüerinin uygulanması ile toplam KOI giderimi 99.6%'ya kadar yükseltilmiştir.vm Bu endüstrinin atıklarının tehlikeli ve zararlı atıklar kapsamında olmasından dolayı, atıklar için arıtımdan daha çok kaynağında azaltma ve geri dönüşümü içeren atık azaltım yöntemleri uygulanmalıdır. Tezin ikinci kısmında, incelenen fabrikanın atık kaynakları kaynağında belirlenmiş ve bu atıklar için uygun atık azaltım yöntemleri fabrikaya önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Beside to investigate wastewater treatment alternatives, pollution prevention options appropriate for a paint manufecturing plant were evaluated in the content of the thesis. The main aims of this thesis were, to investigate wastewater characteristics, to examine possible treatment methods, to develop an understanding to Plant's waste generating processes and in the light of these aims, to suggest ways to reduce waste production and select the most appropriate waste minimization options to advice to the Plant. In the first part, physico-chemical treatability of solvent containing effluents originated from pigments, resins and additives of a paint manufecturing industry was investigated. Characterization of the wastewater was accomplished by composite samples and significant amounts of COD concentration was determined. Because of high solvent content of the wastewater, desired COD removal efficiencies couldn't be obtained with physico-chemical treatment technologies. To separate solvents from wastewater, distillation unit was set up and then to treat distillate, physico-chemical treatability studies were carried out. 83% COD removal efficiency was accomplished in separating solvents from wastewater by distillation unit operation. After distillation, by applying other treatment methods such as chemical oxidation and adsorption, total COD removal efficiency can be increased up to 99.6%. «BSSSSVI Since the wastes could be considered as hazardous, treatment of these wastes is considered an approach to waste minimization that consists of source reduction and recycling. In the second part of thesis, waste sources was determined in Studied Plant, in its origin and waste minimization options appropriate for these wastes were suggested to Plant.