A computer program for the bearing capacity analysis of a single pile based on SPT with applications
Tekil bir kazığın SPT'ye dayalı taşıma kapasitesi için bir bilgisayar programı ve uygulamalar
- Tez No: 109599
 - Danışmanlar: PROF.DR. ARİF ŞENGÜN KAYALAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2001
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 128
Özet
m ÖZET Bir temel kazığının nihai taşıma kapasitesi bir çok yaklaşımla bulunabilmektedir. Standart Penetrasyon Deneyi, Wıir çevresinde ve dünyada yaygın olarak kullanılan bir zemin araştırma yöntemidir. Bu deney ile, kazığın taşıma gücü hesabında yararlanılan, zeminin direnç profili elde edilmektedir. Bu tez çalışmasında, tekil bir kazığın eksenel nihai taşıma gücü hesabım Standard Penetrasyon Direnci profiline dayanarak yapma imkanı sağlayan bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Programlama dili olarak Visual Basic 5.0 kullamlmıştır. Programda, zemin katmanları bir çok alt tabakaya ayrılarak detaylı analiz yapılabilmektedir. Program, sonuçlan ve grafikleri bir yazıcıdan verecek şekilde oluşturulmuştur. Programın sağlıklı çalıştığını gösterebilmek için îzmir Körfezi çevresinde yer alan 8 ayrı lokasyona ait 32 adet sondaj kuyusu verisi programa girilerek, sonuçları alınmış, yöresel, geçici bir kazık taşıma kapasitesi modeli yan ürün olarak elde edilmiştir. Program tekil bir temel kazığının nihai taşıma kapasitesinin ayrıntılı ve hızlı bir şekilde hesaplanmasını sağlamaktadır. Yeterli penetrasyon direnci verisi olması halinde, bir bölge için kazık taşıma kapasitesi modellemesi hızlı bir şekilde oluşturulabilmektedir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT The ultimate bearing capacity of a foundation pile can be estimated by several different approaches. Standard Penetration Test being the most frequently used soil investigation technique in Izmir region and all over the World, provides a resistance profile for the estimation of single pile bearing capacity. In this thesis, a computer program for the analysis of the ultimate axial load bearing capacity of a single pile based on the Standard Penetration Resistance (SPT- N) profile has been prepared in Visual Basic 5.0 programming language. In the program, the soil layers has been divided into sub layers in order to obtain detailed results. The program has been written so that the results and resulting graphs can be sent to a printer. In order to test the program, runs with the data of thirty-two boring logs from eight different locations surrounding the Izmir Bay has been performed, and a tentative regional modeling of ultimate bearing capacity has been obtained. Computer Program provides the calculation of the ultimate axial bearing capacity of a single pile in a short time. Thus, a regional modeling can be formed very quickly, if there is enough penetration resistance data vcrtKfacacwrtMKumuui B0K0MANTASYON MEBKIZl