Mathematical model of Lamas river daily flows
Lamas nehri günlük akımlarının matematiksel modeli
  1. Tez No: 109605
  2. Yazar: CEM POLAT ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞRUL BENZEDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Lamas Nehri, içme ve sulama suyu amaçlarıyla yıllardır kullanılmaktadır. 1980'li yıllardan başlayarak, Lamas Nehri hidroelektrik potansiyelini değerlendirmek üzere bazı planlama ve fizibilite çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışma, havzada önerilen su kaynaklan sistemlerinin planlanması, tasarımı ve işletilmesi amaçlarıyla kullanılabilecek Kızılgeçit günlük akışlarının modellenmesini kapsamaktadır. Bu çerçevede 1962-1994 dönemini kapsayan Kızılgeçit günlük akışlarının, durağan ve durağan olmayan matematik modelleri incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, akışlardaki azalma eğilimi nedeniyle, durağan modellerin hiçbirinin tarihsel akışların karakteristiklerini temsil etmekte yeterli olmadığı görülmüştür. Durağan olmayan değişik modeller arasından, kalıntılar serisinin korelogram ve normalize kümülatif spectrumlan dikkate alındığında, ARIMA (3,1,0) modelinin tatminkar olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lamas River has been used for years for the urban water supply and irrigation purposes. Since 19808s, certain planning and feasibility studies to exploit the hydroelectric potential of Lamas River are carried out. This study consists of modeling Kızılgeçit daily river flows, which can be used in planning, design and operation purposes of proposed water resource systems in the basin. In this respect, the alternative stationary and nonstationary mathematical models of daily flows at Kızılgeçit covering the period 1962-1994 have been investigated. Regarding the results of the study, due to the presence of a downward trend, none of the stationary models have been found satisfactory in representing the characteristics of the historical flows. Among the various nonstationary models applied, the ARIMA (3,1,0) model has been found satisfactory considering the correlogram and normalized spectrum of the residuals series. XC YÛKSEKÖÖR ETİM KUWJU)