Menemen ovası sulama ve drenaj sistemlerinin planlanmasına esas olacak optimum bitki deseninin belirlenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 24379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
- 2B - ÖZET Bu çalışmada Menemen Ovası Sulama ve Drenaj sisteminin planlanmasına esas olacak optimum bitki deseninin belirlenme si amaçlanmış ve bu amaç için Doğrusal Programlama Tekniğin den yararlanılmıştır. Menemen ovası Gediz Nehri *nin getirdiği materyalin bi rikmesi sonucunda denizden kazanılmış bir delta ovasıdır. Me nemen ovasının toplam arazi varlığı 41805.9 ha olup, bunun 8260.5 ha.'ı yüksek araziler, 33545.4 ha.'ı da ova toprakla rıdır. Menemen ovasını besleyen ana su kaynağı Gediz Nehri, yak laşık 300 km. uzunluğa ve 17530 kmz.'ük yağış havzasına sa hiptir. Menemen ovası sulama şebekesi içerisinde 1989 yılı iti barı ile sulamaya açılan alan 212.310 da. olmasına ragmen, bunun ancak 169.205 da.'ı sulanabilmektedir. Menemen ovasın da yetiştirilen ürünlerin çoğunluğunu tarla bitkileri oluş turmaktadır. Bunun yanında bag-bahçe, sebzecilik ve hayvancı lık tarımı yapılmaktadır. Menemen ovası, sıcak aylarda su yeterli olduğunda pamuk, çeltik, sebze gibi ekonomik değeri yüksek bitkilerin yetişti rilmesine ve hatta bir yılda 2. ürün almaya elverişli alüvyal topraklara sahiptir. Ancak yağışın yetersiz olduğu yıllarda şebeke içerisinde olup sulanabilir alanlarda bitkilerin ihti yacını karşılayacak bir sulama yapılamamaktadır. Menemen ovası sulama şebekesinin yeterliliğine göre op timum sulama alanını ve sulama suyundan optimum olarak fayda-- 29 - 1 anmayı saklayacak bitki desenini bulmak için matematik prog ramlama tekniğinden yararlanılmış ve model doğrusal program lama problemi seklinde yazılmıştır. Araştırmamızda kullanılan doğrusal programlama modelinde amaç fonksiyonları en yüksek gelir getiren bitki desenleri olarak ele alınmıştır. En iyi bitki deseni ve sulama alanının saptanmasına yö nelik modele ilişkin çözümde, ençok brüt kar getirecek arazi alanı kısıt olarak verilen sulanabilir arazi alanı büyüklü ğünden daha azdır. Bu durum Menemen ovasında büyük bir sulama suyu eksikliği olduğunu göstermektedir. Model incelendiğinde, çözüme giren ürünlerden buğday, tütün, kavun, mandalin, bag ve patlıcan ekilmiş alanının mo deldeki bu ürünlere ilişkin kısıt değerlere ulaştığı, pamuğa ilişkin alanının ise kısıt değerinden daha az olduğu görülür. Su kaynağının sınırlı yada maliyetinin yüksek olduğu du rumlarda normal sulama yerine, birim sudan daha fazla yarar lanmayı sağlayan kısıtlı sulama programlarının uygulanması gerekir. Böylece mevcut sulama suyu ile daha geniş bir alanın sulanması mümkün olacaktır. Çözüme giren ürünlerin eki üş alanı modelde ön görülen şartlarda bir birim arttın İsa dahi kârda bir değişme olmaya cağı gibi, çözüme giren ürünlerin yerine başka bir ürün geti rilirse kârda bir azalma meydana gelecektir. Çözüme giren ürünlerin yıllık sulama suyu gereksinimi ile modele girdi olarak verilen su kısıtı değeri eşit bulun muştur. Bu da araştırma alanındaki yıllık sulama suyu potan-- 30 - siyelinin tamamen sulama amacı ile kullanıldığını göstermek tedir. Yapılan değerlendirmeye göre 88321 Da olan toplam ekim alanının % 29.77 'sine Buğday, % 37. 13' üne Pamuk, % 0.15' ine Tütün, % 3. 27' sine Kavun, % 5. 13 'üne Mandal in, % 16. 42 'sine Bag, % 8. 12' sine Patlıcan ekilmesi halinde eldeki sulama su yundan optimum olarak faydalanılabileceği ve elde edilecek gelirin de optimum düzeyde tutulabileceği sonucuna varılmış tır.
Özet (Çeviri)
- 31 - SUMMARY In this study, it has been aimed determining of optimum crop plan that would be base to irrigation and drainage systems in Menemen plain and for this aim the lineer programming has been used. Menemen Plain is a delta plain gained from Ege Sea through aluvial accumulation caused by Gediz River. Menemen Plain covers an area of 41605.9 hectar and 8260.5 hectar sploped area and 33545.4 hectar flat area. The main water supply which foods Menemen Plain is Gediz River with a lenght of 300 km. and rainfall catchment of 17530 km2. Only 169205 da. has been put into service for 1989. Majority of the crops grown in Menemen Plain cons i s of field crops. In addition to these, horticultural and animal husbandry activities are engaged in. Menemen Plain posseses aluvial lands which are suitable for high profitable crops such as cotton, paddy and vegetables, even second crop a year, provided that sufficient irrigation water iş available in hot months. However, in the years that rainfall is not enough irrigation can not be made to satisfy the irrigation water requirements of the crops, even in the areas where the irrigation network covers and irrigation possible. Mathematical programming method has been utilised to find out the cropping pattern which is provide optimum irrigation land area and optimum irrigation water use depending on the sufficiency of irrigation water by Menemen- 32 - Plain irrigation network. For this purpose a model has been constructed and solved in the rules of linear programming. In the model objective function has been maximized to obtain the tnögt profitable cropping pattern. In the optimum solution, a part of the land area which requires to be irrigated for maximum profit has been found wider than present irrigated land area. Hence, this refers to lack of irrigation water in the plain. When evaluating the optimum solution it has been seen that areas allocated for wheat, tobacco, melon, mandarin, wine yard, and egg-plant have been reached at the restricted levels but cotton has been found less than the restricted level. Where water supply is either scarce or high costed it maybe proposed to apply limited irrigation programmers which provides more effective use of water unit instead of irriga- ion under normal condition. As a result, it will be possible to irrigate wider area with present irrigation water. There is no use of increasing the areas allocated for the crops in the optimum solution for the purpose of a higher profit. At the same time the profit will decline if other crops is grown instead of the crops in the solution. Total water requirement of the crops in the optimum solution has been equal to the level given in the model. This points out that potential irrigation water satisfies all the water requirement in the research area.- 33 - According to the evaluations, it has been result in that the available irrigation water would be use as optimum and the benefit would be maximum, when on the available area (88321 da) wheat, cotton, tobacco, melon, mandarin, grope and aubergine were cultivated and its allocation was 29.77 %, 37.17 %, 0.15 % 3.27 %, 5.13 %, 16.42 % and 8.12 % respecti vely.