Constraint programming for finite domains problems:Timetable scheduling system
Kısıtlı problemlerin çözümü için kısıt programlama:Ders programı hazırlama sistemi
- Tez No: 109606
- Danışmanlar: PROF. DR. TATYANA YAKHNO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Zamanlama problemleri genellikle NP problemler sınıfının bir üyesidirler. Zamanlama problemlerinin çözümü için geliştirilmiş, algoritmik yaklaşım, yönetimsel yaklaşım gibi birçok teknik mevcuttur. Ancak bu teknikler etkin olmayan ve uygulanabilirliği düşük yöntemlerdir. 1970'li yıllardan beri geliştirilen kısıt programlama, gerçek yaşamda karşılaştığımız planlama ve zamanlama problemlerinin çözümünde sağladığı üstünlüklerini ispatlamış bir programlama tekniğidir. Üniversite ders tablolaması, zamanlama problemlerinin en karmaşık uygulamalarından biridir. Uygulamadaki yüksek sayıdaki tercih ve kaynaklar yüzünden cevabın bulunması için çok uzun bir arama zamanına ihtiyaç vardır. Gereken zamanı azaltmak için arama işlemine rehberlik edecek etkin yönlendiricilerin geliştirilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Scheduling problems are often NP-complete problems. There are many approaches to deal with scheduling problems such as algorithmic approach, operational research approach, etc. But these approaches are either ineffective or inflexible. Constraint programming, which is under research since 1970's, had already proven its effectiveness in solving real-life planning/scheduling problems. Timetabling is considered as one of the most complex applications of scheduling. Because of the high number of preferences and resources in the problem, search needs too much time. Good heuristics to guide the search process should be developed to decrease the search time.