Hydraulic conductivity of geosynthetic clay liners (GCLs) to coal combustion and trona ash leachates
Geosentetik kil örtülerin (GKÖ) kömür külü ve soda külü sızıntı sularına karşı hidrolik iletkenliği
- Tez No: 828398
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAKAN ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, kömür yanma ürünü atık sularının; orijinal, lifsiz ve yapay geosentetik kil örtülerin (GKÖ) hidrolik iletkenliği üzerindeki etkisini araştırmak için testler yapılmıştır. Sodyum ve polimerli GKÖ'lerle (Na ve P-GKÖ), maden atık sahalarındaki durumu temsilen iki çeşit sentetik süzdürme sıvısı kullanılmıştır bunlar kömür külü sızıntı suyu (KKSS) ve soda külü sızıntı suyudur (SKSS). GKÖ'lerin KKSS ve SKSS'ye karşı bariyer performansları temel olarak birim alan başına bentonite kütlesi (BABBK) cinsinden incelenmiştir. GKÖ türünden bağımsız olarak BABBK'nin 5.0 kg/m2'ye (Mb5 ve MP-b5) arttıtılması, KKSS ve SKSS ile hidrolik iletkenliğin azalmasına neden olmuştur. Bununla birlikte, her iki GKÖ'de de lif demetlerinin varlığı, özellikle BABBK düşük olduğunda, hidrolik iletkenlik üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu amaçla BABBK'si 3.0 kg/m2, 4.0 kg/m2 ve 5.0 kg/m2 olan (Mb3FF, Mb4FF ve Mb5FF) olan lifsiz GKÖ'ler üretilmiş ve SKSS ile hidrolik iletkenlik testine tabi tutulmuştur. Lifsiz GKÖ'lerin hidrolik iletkenliği, orijinal GKÖ'lerinkinden önemli ölçüde daha düşüktür. Ön ıslatma etkisi, Na-GKÖ'ler (Mb3 ve Mb4) üzerinde ve SKSS kullanılarak incelenmiştir. Diğer yandan laboratuvarda iğneleme aleti ile BABBK'sı 3.0 kg/m2, 5.0 kg/m2 ve 7.0 kg/m2 olan yapay GKÖ'ler (Y-GKÖ) üretilmiştir. İğneleme aleti, yapay GKÖ'ler üretmek için verimlidir. Elde edilen test sonuçlarına göre, BABBK ve lif demetlerinin GKÖ'lerin KKSS ve SKSS ile bariyer performansı üzerindeki etkisinin önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, tests were conducted to investigate the influence of coal combustion product (CCP) leachates on the hydraulic conductivity of original, fiber free and artificial geosynthetic clay liners (GCLs). Sodium and polymer GCLs were permeated with two synthetic leachates representing the mining wastewater in CCP disposal facilities: coal combustion leachate (CCL), and trona ash leachate (TAL). The barrier performance of GCLs to CCL and TAL was discussed basically in terms of mass per unit area (MPUA). Regardless of GCL type, increasing the MPUA to 5.0 kg/m2 (Mb5 and MP-b5) led to a decrease in the hydraulic conductivity to CCL and TAL. However, the existence of bundles of fibers on both GCLs had a significant effect on hydraulic conductivity, especially when MPUA was low. To investigate the influence of fibers, fiber free Na-GCLs with MPUA of 3.0 kg/m2, 4.0 kg/m2, and 5.0 kg/m2 (Mb3FF, Mb4FF, and Mb5FF) were manufactured and subjected to hydraulic conductivity test with TAL. The hydraulic conductivity of fiber free GCLs were significantly lower that those of original GCLs. The prehydration effect was examined on Na-GCLs (Mb3 and Mb4) and using TAL. On the other hand, artificial GCLs (A-GCLs) with MPUA of 3.0 kg/m2, 5.0 kg/m2, and 7.0 kg/m2 were manufactured with needle-punching apparatus in the laboratory. The equipment was efficient to manufacture artificial GCLs. According to test results, it was seen that the effect of MPUA and bundles of fibers on the barrier performance of GCLs were significant in terms hydraulic conductivity to CCL and TAL.