Effects of İzmir Municipal Wastewater Treatment Plant effluent on the İzmir Bay
İzmir Atıksu Arıtma Tesisi çıkış suyunun İzmir Körfezine etkileri
  1. Tez No: 109608
  2. Yazar: ZAHİDE ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Türkiye'nin büyük şehirlerinden ve endüstri merkezlerinden biri olan İzmir' in en önemli kirlilik problemlerinden biri olan İzmir Körfezi'nin arıtılması konusunda bugüne kadar pek çok çalışma yapılmıştır. Nihayetinde İzmir Büyük Kanal Projesi kapsamında 1999 yılında yapımı tamamlanan biyolojik arıtma tesisinin işletilmesine başlanmıştır. Bu çalışma kapsamında arıtma tesisinin verimi ve körfezin temizlenmesine olan etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, 1980'lerden buyana yapılan ölçüm sonuçları kullanılmıştır. Bazı nedenlerden dolayı tam olarak sonuç alınamamasına rağmen eldeki verilerle bir sonuca gidilmeye çalışılmıştır. Bu bakımdan, bu çalışmada körfezde yapılan parametre ölçümleri değerlendirilecek ve özetlenecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Various studies have been done in the past, about the treatment of Izmir municipal wastewater, which is the most important pollution problem of Izmir, one of the biggest cities and industrial centers of Turkey. At last, on regarding the Izmir Big Channel Project the biological treatment plant has been constructed and begun operation in 1999. In this study the efficiency of the treatment plant and its effects on the bay were determined. The monitoring results that are collected since 1980's have been used for this purpose. Although the expected effects have not been observed for some reasons, we have tried to reach some conclusions by using the available data. On this respect, the measured parameters in the bay were evaluated and summarized in this study.