Convergence and iterates of q-bernstein polynomials
q-bernstein polinomlarının yakınsaklığı ve iterasyonu
  1. Tez No: 109615
  2. Yazar: NECİBE TUNCER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET ç-Bernstein polinomlaximn yakınsaklık özellikleri incelendi. Eğer / bir poli- nom ise, q > 1 ve sabit olduğunda genelleştirilmiş Bernstein polinomu Sn/; bir parametrik polinomlan ailesi; n - ¥ oo olduğunda /'e yakınsar. Eğer parametre 0 < q < 1 ve sabit ise ancak ve ancak / doğrusal olduğu durumda !Bn/ -> / olduğu ispatlandı. Sn/' in iterasyonlan ele alındı. Gösterildiki herhangi bir q > 0 için iterasyon sayısı M - » oo iken, 35^/, [0, 1] kapalı aralığının uç noktalarındaki /'in doğrusal interpolasyon polinomuna yakınsar. Bunun ötesinde, ®n/'in Boolean toplamı iterasyonu /'in [0, 1] aralığında geometriksel yerleştirilmiş n + 1 noktalan için interpolasyon polinomuna yakınsar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The convergence properties of ç-Bernstein polynomials are investigated. When q > 1 is fixed the generalized Bernstein polynomials 35n/ of /, a one parameter family of Bernstein polynomials, converge to / as n -»? oo if / is a polynomial. It is proved that, if the parameter 0 < q < 1 is fixed, then Bra/ - > / if and only if / is linear. The iterates of !B“/ are also considered. It is shown that ”B^f converges to the linear interpolating polynomial for / at the end-points of [0, 1], for any fixed q > 0, as the number of iterates M -> oo. Moreover the iterates of the Boolean sum of "Bnf converge to the interpolating polynomial for / at n + 1 geometrically spaced nodes on [0,1].