Nonlinear integral equations and solutions
Doğrusal olmayan integral denklemleri ve çözümleri
  1. Tez No: 109629
  2. Yazar: BAHADIR UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA ONARGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışmada, doğrusal olmayan Fredholm ve Volterra integral denklem leri incelenmiş ve bu denklemlerin çözümlerinin yakınsaklığı ve tekliği Lipschitz sürekli çekirdekler için araştırılmıştır. Çözümlerin varlığı ve tekliği topolojik yöntemler olan sabit nokta teoremleri ile de incelenmiş, bu denklemlerin yaklaşık çözümlerini bulmak için Yamuk, Simpson ve Açık Runge-Kutta gibi sayısal yaklaşım yöntemleri ve Taylor yöntemi gibi analitik yaklaşım yöntemi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, nonlinear Fredholm and Volterra equations, are presented and the convergence and the uniqueness of the solutions of these equations are investigated for Lipschitz continuous kernels. The uniqueness and the existence of the solutions are also investigated by fixed point theorems that are topo logical methods. To obtain the approximate solutions of these equations, the numerical approximation methods such as Trapezoidal, Simpson's and Explicit Runge-Kutta and the analytical approximation method as Taylor method are investigated.