Deprem sonrası planlamada yeni yerleşim bölgesi yaklaşımı: Adapazarı örneği
New settlement areas in planning process after earthquake: Adapazarı as an example
  1. Tez No: 196598
  2. Yazar: ZİYA KEREM COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
1999 Doğu Marmara Depremi sonrası, Adapazarı kentinde benimsenenyaklaşım yeni bir yerleşim bölgesi kurulmasıdır. Ancak kuruluşundanitibaren beş yıl geçmesine rağmen, Yeni Yerleşim Bölgesi tam dolulukoranına ulaşamamıştır. Çalışmanın amacı; bu durumun nedenlerininortaya çıkarılmasıdır. Bunun için Yeni Yerleşim Bölgesi'nde çeşitlianalizler ve anket çalışmaları yapılmıştır. Bölge ile eski kent dokusuarasındaki ilişkiler incelenmiş, kent merkezi ve yakın çevresinde deringörüşmeye dayalı çalışmalar yapılarak, eski kent dokusunun YeniYerleşim Bölgesi'ne oranla daha cazip olmasının nedenleriaraştırılmıştır. % 96'sı deprem bölgesinde olan Türkiye'de, olasıdepremler sonrası kurulacak olan Yeni Yerleşim Bölgeleri'nde,Adapazarı örneği göz önüne alınarak, planlama ve uygulamaçalışmalarında nelere dikkat edilmesi gerektiği tespit edilmiştir.Bilim Kodu :Anahtar Kelimeler : Deprem, Yeni Yerleşim Bölgeleri, AdapazarıSayfa Adedi : 169Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Özlem Dündar
Özet (Çeviri)
After 1999 East-Marmara Earthquake, recent approach accepted in Cityof Adapazarı, was to built a new settlement area. Unfortunately,although 5 years have passed after ?99 earthquake; new settlementareas are still not full. Aim of the study is to find out the reasons of thissituation. Various analysis, inquiries and questionnaires have beenmade in new settlement areas. Relations between old city and newregion have been examined, reasons were determined for the question;` Why do people still prefer old city?? with help of detailed studiesprepared on old city center & new region. As Turkey has earthquakerisk on %96 of its land; for the new settlements to be constructed afterearthquakes, Adapazarı will be taken as an example in order todetermine what facts to focus on planning and implementing studies.Science Code :Key Words : Earthquake, New Settlement Areas, AdapazarıPage Number : 169Adviser : Asist. Prof. Dr. Özlem Dündar