Uzay kafes sistemlerin çelik ve ahşap malzeme ile çeşitli form ve açıklıklarda uygulanabilirliği ve karşılaştırılması
The Convenience and comparison of steel and wood materials with various forms and spans in space grid systems
  1. Tez No: 109631
  2. Yazar: BÜLENT ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ORBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
IV ÖZET Mimarlar ve mühendisler, mekanı örtme problemini çözmek için her zaman yeni yollar aramışlardır. Sanayileşme ve modern dünyanın gelişimiyle, etkili ve uygulanabilir geniş açıklıklı yapılar için talep oluşmuştur. Uzay kafes yapılar, yeni form arayan mimarlar ve mühendisler için, çok çeşitliliği ve esnekliğinden dolayı çok değerli bir tasarım elemanıdır. Birinci bölümde, tezin amacı ve kapsamı anlatılmış olup, bu çalışmanın içeriğini oluşturmada hangi yöntemlere başvurulduğu açıklanmıştır. İkinci bölümün başlangıcında uzay kafes sistemleri genel olarak tanımlanmıştır. Bu sistemlerin tarihsel gelişim süreci önemli yapı örnekleriyle ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Ardından sistemi oluşturan bileşenler tarif edilmiştir. Bu bileşenler tezin kapsamına uygun olarak hem ahşap hem de çelik malzeme ile ayrı ayrı anlatılmıştır. Sistemin strüktür geometrisi incelenmiş ve tablolar ile açıklanmıştır. Daha sonra montajdan bahsedilerek sistemin nasıl oluşturulduğu anlatılmıştır. Son olarak farklı malzeme tiplerinden örnekler ile bölüm bitirilmiştir. Üçüncü bölüm de Uzay kafes sistemin statik hesabı aktarılmıştır. Teze yardımcı olması için oluşturulan bilgisayar programının akış şeması verilmiş, arayüzü örneklerle açıklanmış ve programın kullanımı tarif edilmiştir.Dördüncü bölümde ahşap ve çelik malzeme uzay kafes sistemlerin ağırlığını ve maliyetini değiştiren geometrik kriterler altında -ki bu kriterler doğuray yayının geçtiği açıklık, sistemin geometrik yüksekliği, doğuraym bölünme sayısı (frekans), mesnet sayısı ve tabakalar arası yükseklik- karşılaştırılmış olup, bu karşılaştırmalar sonucunda ortaya çıkan veriler toplam ağırlık ve toplam maliyet tabloları ile ifade edilmiştir. Bu tablolar sayesinde sistemin malzeme ve form açısından değişimleri incelenmiştir. Sonuç bölümünde, bu tez araştırmasında elde edilen veriler ve varılan sonuçlar her kriter için ayrı ayrı değerlendirilip, bölümler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Architects and engineers have always searched new ways of solving the problem of space enclosure. With the industrialization and development of the modern world, there has been a demand for efficient and adaptable long span structures. Space grid structures are a valuable tool for architects and engineers in the search for new forms, owing to their wide diversity and flexibility. The aim and the content of the thesis has been explained in the first chapter,the methods used in constructing the thesis has been explained following the first chapter. At the beginning of the second chapter, The Space Grid Systems are defined. Then the historical development of these systems are explained in detail with samples of significant buildings. After that the components of the space grid systems has been explained. These components has been examined in different types of materials either steel or wood. The structural geometry of the space grid system has been examined. Then The Placing Methods are determined with a chart. At the end of the phase, the sample Buildings of different Materials (Steel, Wood, Aluminium and Paper) are examined. At the third chapter, the structural analyses of the space grid systems and the computer program which has been done for the analyses of the space grid has been explained with samples. n, ? J'tT-u.vıı At the fourth chapter, the materials (wood and Steel) have been compared with some criteria. After the comparison the data has been transferred into the charts. By using these charts the changes in material and form has been examined.