The Activities of antioxidant enzymes and lipid peroxidation levels in rana ridibunda ridibunda's liver, heart, lung, muscle and erythrocytes
  1. Tez No: 109632
  2. Yazar: LEVENT ÇAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LEMAN TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
VI ÖZET Antioksidan enzimler superoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve lipid peroksidasyon düzeyleri sucul amfibi Rana ridibunda ridibunda'nın beş önemli dokusu;karaciğer, kalp, akciğer, kas ve eritrositlerinde incelendi, elde edilen sonuçlar karasal amfibi Bufo viridis dokulanylşa karşılaştınldı. Aynca, antioksidan sistem ve lipid peroksidasyona bağlı olan parametreler yine bu kurbağa türlerinin metamorfoz sürecine bağımlı olarak ta incelendi. Gelişim peryodu boyunca B.viridis'teki SOD ve CAT aktiviteleri Rxridibunda larvalanndakilerden yüksekti. R.r.ridibunda larvalarının CAT aktivitesi 5.haftaya kadar anlamlı bir değişme göstermeyip (p>0.001 ) bu haftadan sonra artışa geçti. B.viridiste ise CAT enzim aktivitesi 3. hafta sonrası artış eğilimine geçti. Antioksidan enzim aktivitelerindeki artışın tersine, lipid peroksidasyon düzeyleri azalma eğilimi gösterdi (8.haftadaki LPO değerleri; Rxridibunda için 23 ± 1.15 ve B. viridis için 146 ± 7.3 nmol MDA/ g yaş ağ.). B.viridis'in tüm dokularındaki antioksidan enzim aktiviteleri R.r.ridibundaya kıyasla daha yüksek bulundu. Sezon göz önüne alındığında, aktif sezondaki antioksidan enzim aktiviteleri kış uykusu periyodundan daha yüksekti. Buna bağlı olarak, kış uykusu periyodundaki LPO düzeyleri ise aktif sezondan daha düşük olarak saptandı. Yine vücut uzunluğu ele alındığında ise, 5-7 cm lik kurbağaların antioksidan enzim aktiviteleri 3-5 cm lik (genç) kurbağalannkinden daha yüksek olarak bulundu. Maksimum SOD ve CAT aktivitesi aktif peryottaki B.viridis'in karaciğerinde 46 ± 2.3 ve 2631 ± 130.1 IU/mg olarak ölçülürken, en yüksek GSH-Px aktivitesi B.viridis'in kalbinde 40.2 IU/mg olarak ölçülmüştür. Yine LPO düzeylerine bakıldığında, maksimum antioksidan enzim aktivitesine sahip dokuların diğer dokulara kıyasla kısmen daha düşük LPO düzeylerine sahip oldukları gözlendi. Sonuçlara göre, oksijen kaynaklı serbest radikallere karşı yapılan metabolik savaşta, B. viridis sahip olduğu yüksek antioksidan enzim aktiviteleri ve düşük LPO düzeyleri yüzünden daha başarılı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The activities of antioxidant enzymes such as superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and glutathione peroxidase (GSH-Px) and lipid peroxidation levels were investigated in the five vital tissues; liver, heart, lung, muscle, erythrocytes of predominantly aquatic amphibian Rana ridibunda ridibunda and the results obtained compared with the predominantly terrestrial amphibian Bufo viridis. These parameters related to antioxidant system and lipid peroxidation levels were also determined dependent on the metamorphosis period. SOD and CAT activity variations during the development period in B.viridis were higher than in R.r.ridibunda. CAT activity in Rxridibunda did not significantly change (p>0,001) until the 5th week and then increased, whereas in B.viridis it increased after the 3rd week. In contrast to the rise in the antioxidant enzyme activities, The minimum LPO levels in B.viridis and Rxridibunda were 23 ± 1.15 and 146 ± 7.3 nmol MDA/g tissue, at the 8th week, respectively. All antioxidant enzyme activities in tissues of adult B.viridis were higher than in Rxridibunda. When the season were concerned, all antioxidant enzymes were higher in activie season than in hibernation season. Accordingly, lipid peroxidation levels were also lower in hibernation period than levels in active period. When the body legnth were concerned, all antioxidant enzymes activities of 5-7 cm frogs of both species were higher than in 3-5 cm (young) specimens. While maximum SOD and CAT activities were determined in liver of B.viridis in the active period as 46 ±2.3 and 2631 ± 130.1 IU/mg, respectively, maximum GSH-Px activity was the highest in the heart of B.viridis 40.2 ±1.5 IU/mg in the active period. When the membrane Lipid peroxidation levels were concerned, the tissues which having maximum antioxidant enzymes also had lower lipid peroxidation levels. According to results, in the war against to oxygen derived free radicals, B.viridis is more succesful than Rxridibunda since its higher antioxidant enzyme activities and lower lipid peroxidation levels.