Feasibility of pumped-storage plant utilizing Demirköprü and Özköy reservoirs
- Tez No: 109642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAY BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Sanayileşme süreci içerisinde olan ülkemizde, bugüne kadar enerji üretim sektöründe karşılaşılan sorunlar ülke gelişimini olumsuz etkilemiş; gelişme ve kalkınmanın gerektirdiği enerjiyi nicelik ve nitelik olarak karşılamakta zaman zaman yetersiz kalınmıştır. Üretim - tüketim ilişkilerindeki plansızlık, sanayi üretimini oldukça olumsuz etkileyen elektrik kesintilerine gitmek zorunluluğunu doğurmuş; zaman zaman da enerjinin ithal edilmesi çözümü aranmıştır. Sunulan çalışmada; Türkiye'nin gelişmiş bölgelerinden biri olan Batı Anadolu Bölgesinin enerji ihtiyacını karşılayan santrallerin; Batı Anadolu Bölgesi enerji tüketim talebini karşılama durumları, talebi karşılamadaki sorunlar ve sorunların nedenleri ile üretim-tüketim ve üretim-maliyet ilişkileri incelenmiştir. Ulaşılabilen veriler incelendiğinde, santrallerin bölgenin enerji talebini tümüyle karşılayamadığı anlaşılmış, bunun nedeninin de büyük ölçüde bölgeninin enerji ihtiyacmın büyük bir kısmını karşılayan termik santrallann üretimlerindeki düzensizlikler olduğu sonucuna varılmıştır. Belirli bir ortalama güçte sürekli olarak, büyük yük faktörü değerleriyle çalıştırılmadıkları sürece termik santrallerin üretiminde büyük enerji kayıplarının meydana geldiği, dolayısıyla üretim maliyetlerinin arttığı düşünüldüğü için santrallerin yük faktörü değerleriyle üretim maliyetleri arasında herhangi bir ilişkinin bulunup bulunmadığı araştırılmıştır.Bu amaçla santrallerin yük faktörü değerleri ile birim net smai maliyetleri arasında regresyon analizi yapılmış ve yapılan analizler sonucunda bu iki değişken arasında beklenildiği kadar anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Demirköprü ve Özköy barajları için hazne işletme çalışması yapılarak, mevcut haznelerin yeterli olup olmadığı araştırılmış, bölgenin enerji ihtiyacını dışarıya bağımlı olmaksızın karşılayabilmesi için alternatif olarak düşünülen Özköy baraj inin mevcut Demirköprü baraj haznesini alt hazne olarak kullanarak pompaj biriktirmeli bir santrale dönüştürülebilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The problems in power generation sector negatively affected the development of Turkey, who is in industrilization process. From time to time it has been seen insufficency to supplying the energy consumption with necessary quantity and quality which requires the development and progress. The inability to plan between production and consumption, causes the necessity of electricity interruptions that affects the industrial production quite negatively. So, the importation of energy has been discussed. In presented study, the operation policies of power plants meeting the energy requirement of West Anatolia Region which is one of the most developed region of Turkey, and these plant's situation of covering the energy demand of West Anatolia, have been researched. Also the problems in covering the demand, the reasons of these problems with the examination of generation-consumption and generation-cost relations have been included in the study. When the obtained data were examined, it has been understood that the plants were not able to cover the energy demand of region and it follows from here that there has been disorders in the generation of thermal plants supplying the energy requirement of the region to a large extent. It has also been searched the relations between load factors of plants and generation costs. It has known that, if thermal plants are not operated regularly in average capacity with big load factors, great amount of energy loss in generationexists. In presented study, the relations between load factors and generation costs of West Anatolian power plants has also been searched. For this purpose, regression analysis has been carried out between load factors and unit net industrial costs, and as a result of the analysis it is observed that there is no serious relation between these two variables as expected. Finally, the modification of Özköy and Demirköprü reservoirs to a pumped- storage plant has been searched. For this purpose, Demirköprü and Özköy reservoirs have been examined with reservoir operation study