Layout optimization in hospital environment
Hastane ortamında yerleşim optimizasyonu
  1. Tez No: 109643
  2. Yazar: TANZER ONURGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İREM ÖZKARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
IV ÖZET İşyeri düzenleme problemlerinde bölümler arasında çeşitli etkileşimler meydana gelir. İşyeri düzenleme problemi bölümlerin en etkili şekilde düzenlenmesiyle ilgilenir. Bu problemler çok zor, kombinasyonel problemlerdir ve büyük ölçekli kuadratik atama problemi veya büyük ölçekli tamsayı programlama problemi olarak formüle edilebilirler. Bu sebeple optimum çözüm üretmek teorik olarak mümkün değildir. Bundan dolayı çoğu araştırma özelleşmiş sezgisel algoritmalar geliştirmeyi hedeflemiştir. Bu tezde, önemli işyeri düzenleme algoritmaları özetlenmiştir. CORELAP, ALDEP, CRAFT, MULTIPLE ve SABLE işyeri düzenleme algoritmalarının gelişimini göstermek amacıyla açıklanmıştır. Ayrıca yeni bir yaklaşım geliştirilmiştir. Admı Layout Optimization Programından alan LAO yaklaşımı ve onun uygulaması tezin ana konusudur. LAO yaklaşımı alternatif işyeri düzenlerim üretmek için bölüm yolu kavramını ve birim karelerin yeniden yerleştirilmesi işlemini kullanır. LAO aynı zamanda LAO yaklaşımını kullanan programın ismidir. LAO programı işyeri düzeni alternatiflerini üretebilir ve geliştirebilir. Uygulama tesisi olarak Ege Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Servisi seçilmiştir. Uygulamanm amacı hastaların gideceği toplam mesafenin minimize edilmesidir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In layout problems, several interactions occur among the departments. The layout problem is concerned with determining the most efficient arrangement of the departments. These problems are extremely difficult combinatorial problems and could be formulated as a large scale quadratic assignment problem or a large scale mixed integer programming problem. For that reason, obtaining optimum solutions is not theoretically possible. Thus, most of the research has been aimed at developing specialized heuristic procedures. In this thesis, important layout optimization algorithms have been summarized. CORELAP, ALDEP, CRAFT, MULTIPLE and SABLE have been explained in order to show the development of the layout algorithms. Also, a new approach has been developed. LAO approach, named after Layout Optimization Program, and its application are the main subjects of this thesis. LAO approach employs the department path concept and grid replacing operation to generate layout alternatives. LAO is also the program, which uses LAO approach. LAO program could construct and improve a layout. The Hospital of Ege University Gastroenterology Service has been selected as the facility for application. The aim of the application is to minimize the total distance that patients have to take.