The conscious impact of fractal dimension in hospital architecture: Enhancing warmth and comfort
Hastane mimarisinde fraktal boyutun bilinçli etkisi: Sıcaklık ve konforun artırılması
- Tez No: 878201
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
“Hastane mimarisinde fraktal boyutun bilinçli etkisi: sıcaklık ve konforun arttırılması”başlıklı yüksek lisans tezi, fraktal geometrinin hastanelerin mimari çerçevesine entegre edilmesinin dönüştürücü potansiyelini araştırıyor. Matematiksel prensiplerden yola çıkan fraktal geometri, kendine benzerlik ve karmaşıklık yoluyla mimari tasarımla harmanlanarak insan duyarlılığına hassas bir şekilde uyum sağlayan görsel olarak uyumlu ortamlar ortaya çıkar. Bu yenilikçi yaklaşım, fraktal desenlere maruz kalma yoluyla ortaya çıkan fizyolojik tepkilerden yararlanarak stresi azaltmayı amaçlıyor. Fraktal unsurların karışımı, hastaları, ziyaretçileri ve sağlık profesyonellerini derinden etkileyen bir huzur atmosferi yaratır. Ayrıca, fraktal geometrinin uygulanması, hastane tesislerinin karmaşık düzenini artırılmış mekansal verimlilik olarak ortaya koyuyor ve böylece gelecekteki genişlemelere ve gelişen sağlık ortamının dinamik taleplerine uyum sağlıyor. Çalışmanın ana amacı, fraktal boyutun sağlık tesislerinin tasarımını, konfor ve sıcaklık algısını ne ölçüde etkilediğini araştırmaktır. Araştırmanın önemli bir yönü hastaların ve ziyaretçilerin algılarını derinlemesine inceliyor ve fraktal estetiğin dahil edilmesiyle ortaya çıkan somut etkilerin ampirik analizine olanak tanıyor. Etkisi bilişsel rahatlık ve fizyolojik refaha kadar uzanır. Çalışmanın nihai sonucu, ideal konforlu ve sıcak ortamlar yaratmak için fraktal geometrinin potansiyelinden yararlanan kanıta dayalı tasarım önerileri sağlamaktır. Araştırma gündeminin uygulanması bağlamında niteliksel ve niceliksel metodolojilerden oluşan bütünleşik bir araştırma yaklaşımı benimsenmiştir. Bu karmaşık etkileşim, vaka çalışmaları, saha araştırmaları ve fraktal boyut analizine odaklanan hesaplamalı analiz gibi çeşitli araştırma araçları aracılığıyla gösterilmektedir. ImageJ ve OpenAl gibi özel yazılım araçları aracılığıyla yapılan bu karmaşıklığın daha derin anlaşılmasını sağlar. Mimari tasarımların doğasında var olan kendine benzerlik. Özetle“Hastane Mimarisinde Fraktal Boyutun Bilinçli Etkisi: Sıcaklık ve Konforun Artırılması”başlıklı yüksek lisans tezim, sağlık mimarisinde dönüştürücü bir yaklaşımı vurguluyor. Tarihsel bağlam, eleştirel literatür, metodolojik yaratıcılık ve fraktal geometrinin keşfedilmemiş potansiyeline yönelik ampirik içgörülerin bir karışımıyla, hastane tasarımının konfor ve sıcaklık, mekansal optimizasyon ve genel refah etrafında işlevsel estetiği kucaklamak için faydacılığın ötesine uzandığı bir çağın habercisi. yapı. Bu çalışma yalnızca mimari inovasyon için umut verici bir yolu vurgulamakla kalmıyor, aynı zamanda insan merkezli sağlık hizmetleri ortamlarına ilişkin söylemi de geliştiriyor.
Özet (Çeviri)
The master's thesis titled“The conscious impact of fractal dimension in Hospital architecture: enhancing warmth and comfort ”delves into the transformative potential of integrating fractal geometry within the architectural framework of hospitals. Drawing from mathematical principles, fractal geometry blends with architectural design through self-similarity and complexity, to culminating in visually harmonious environments finely attuned to human sensibilities. This innovative approach aims to mitigate stress by leveraging the physiological responses evoked through exposure to fractal patterns. The admixing of fractal elements engenders an atmosphere of serenity that profoundly impacts patients, visitors, and healthcare professionals alike. Furthermore, the application of fractal geometry manifests as enhanced spatial efficiency the intricate layout of hospital facilities, thereby accommodating future expansions and the dynamic demands of evolving healthcare landscapes. The main endeavour of the study investigates the extent to which the fractal dimension influences the design of healthcare facilities and the perception of comfort and warmth in them. A pivotal aspect of the research delves into the perceptions of patients and visitors, allowing for empirical analysis of the tangible effects that emerge through the incorporation of fractal aesthetics. Its effect extends to cognitive comfort and physiological well-being. The culmination of the study is to provide evidence-based design recommendations that exploit the potential of fractal geometry to create ideal comfortable and warm environments. In the context of implementing the research agenda, an integrated research approach was adopted, consisting of qualitative and quantitative methodologies. This complex interaction is demonstrated through a variety of research tools, such as case studies, field surveys, and computational analysis focusing on fractal dimensional analysis., which is done through specialized software tools such as ImageJ and OpenAl, provides a deeper understanding of the complex self-similarity inherent in architectural designs. In summary, my master's thesis titled“The Conscious Influence of Fractal Dimension in Hospital Architecture: Enhancing Warmth and Comfort”emphasizes a transformative approach in healthcare architecture. With a blend of historical context, critical literature, methodological ingenuity, and empirical insights into the untapped potential of fractal geometry, heralding an era in which hospital design extends beyond utilitarianism to embrace functional aesthetics around comfort and warmth, spatial optimization, and overall well-being. This study not only highlights a promising path for architectural innovation, but also advances the discourse on human-centred healthcare environments.