'TKİ-Eli Eynez Linyit Ocağında 1992-2000 yılları arasında manuel ve mekanize üretimde oluşan iş kazalarının etüdü'
An investigation of labor accident both in manual and mechanized system at TKİ-Eli-Eynez underground lignite colliery between years of 1992-2000
- Tez No: 109659
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇELİK TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
m ÖZET T.K.İ.-E.L.İ.-Eynez bölgesi, gerek yeraltı ocağı gerekse açık ocağından üretilen kömür ile etmenin kömür üretim miktarına büyük katkıda bulunan bir bölgedir. Bölge müdürlüğünde >4 ü memur statüsünde, 4035 i işçi statüsünde olmak üzere 4439 personel bulunmaktadır. x personelin yaklaşık 600 kişisi, Eynez bölgesi yeraltı ocağında çalışmaktadır. Eynez bölgesi yeraltı ocağı 1996 yılma kadar klasik yöntemle (Patlatma + Hidrolik Direk) ılışılmış ve 1997 yılı Mayıs ayında daha önceden planlanan üretim miktarlarına bağlı olarak asik sistemle beraber mekanize sisteme (Kesici Yükleyici + Yürüyen Tahkimat) geçilmiştir. u nedenle Eynez işletmesi, hem mekanize hem klasik sistemi bulundurması açısından farklı r yeraltı ocağı olmuştur. 1992-2000 yılları arasında Eynez yeraltı linyit ocağında manuel ve mekanize sistemde eydana gelen kazalar, efektif iş saatleri kullanılarak kaza tekrarlama oranları, kaza ağırlık."anları ve ortalama kaza süresi oranlan bakımından incelenmiştir. Ayrıca, oluşan iş kazaları, izalann oluştuğu vardiyelere, saat dilimlerine, aylara, günlere, yaş gruplarına, uzuvlara, kaza derine, kaza oluş yerlerine ve işçi unvanlarına göre de değerlendirilmiştir. Oluşan kaza oranlan bakımından mekanize sistemde, 1998 yılı hariç, manuel sisteme göre aha düşük kaza oranlan oluşmuştur. Mekanize sistemin, manuel sisteme göre daha iknolojik bir sistem olması, mekanize sistemde daha düşük kaza oranlarının oluşmasında la sebeptir. 1998 yılında mekanize sistemin Eynez yeraltı ocağı için yeni bir sistem olması, içinin sisteme yabancı olması bu yılda mekanize sistemde oluşan kaza oranlarının manuel isteme göre yüksek olmasına sebep olmuştur. 2000 yılma doğru işçinin sisteme alışması ve istemin çalışma düzeninin rayına girmesi sonucu hem kaza oranlan azalmış hem de yıllık retim artmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The region of Eynez is very crucial that contributes to open pit and underground coal roduction the state-owned T.KL- E.L.I. There are totally 4439 personnel working here, 600 f which actively work underground. The Eynez Underground Colliery has operated in the conventional way (blasting + /draulic prop) until 1996, and in May, 1997 the fully-mechanized system has begun to apply ihearer-loader + power support) in association with the conventional one. Therefore, Eynez Dİliery is quite interesting to comprise both systems within its body. Labour accidents both in manual and mechanized system at T.K.I.-E.L.L- Eynez nderground colliery between years of 1992-2000 has been conducted and the ratio of labour xidents has been examined according to ratio of accident frequency, ratio of severity and lean accident duration. In addition, the occurrence labour accidents has been evaluated, ccording to shift, hour, month, day, age, organ, sort of accident, occurrence place of accident nd title of labourer. In mechanized system, occurrence rate of accident, has been made real less than manual ystem, except 1998. The main reason is that mechanized system is more technological than ıanual system. Ratio of accident in mechanized system was occured higher than manual ystem in 1998. These reason are mat mechanized system was recent system for Eynez nderground lignite colliery and labourers were stranger for mechanized system in 1998. As a result of both workers adapt with mechanized system and production system put in »rder, ratio of accident has been decreased and annual production has been increased in 2000. T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KUBUUJ DOKOMAMtASYON MERKEZİ