Çelik tel katkılı alüminyum kompozitlerin üretimi
Production of steel wire reinforced aluminum composites
  1. Tez No: 109664
  2. Yazar: ÖZGÜR GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜMİT CÖCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
II ÖZET Bu çalışmada, takviyesiz alüminyum matris alaşımının, %10 fiber hacim oranlarında çift ve tek yönlü çelik fiber takviyeli alüminyum matris kompozitlerinin sıkıştırılmış döküm yöntemi ile üretimi yapılmıştır. Üretilen bu malzemelerin mekanik ve fiziksel özellikleri belirlenmiş ve müeroyapı incelemeleri yapılmıştır. Çift yönlü fiber takviyeli alüminyum matris kompozitlerinin, takviyesiz alüminyum matris alaşımının değerlerine bile ulaşamadan hasara uğradığı görülmüştür. Oysa tek yönlü çelik fiber takviyeli alüminyum matris kompozitlerinin sonuçlarının, teorik değerlerine çok yakın olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT In this study, unreinforced aluminum matrix alloy, woven and unidirectional steel fiber reinforced aluminum matrix composites with a fiber volume fraction at 10% are produced by squeeze casting methods. The mechanical and physical properties of these materials are determined, and microstructural investigations are carried out. It is observed that the ultimate tensile strength values of woven steel fiber reinforced aluminum matrix composites are less than unreinforced aluminum matrix alloy. However the results of unidirectional steel fiber reinforced aluminum matrix composites are found so similar with its theoretical results.